pühapäev, 7. jaanuar 2024

Marrakech ei maga. Turistid uued linnas

 Riadis on ka hommikusöök hinnas. Kui me söögisaali jõudsime, olid pikas lauas kaks paari juba einestamas. Istusime laua ühte serva, et ei oleks päris küünarnukitunnet, aga madaam kokk-ettekandja ajas meid sealt kohe ära ja käskis teise paari kõrval istet võtta. Istusime siis ümber. Hommikuks oli magus jogurt, pisike banaan, kolm eri sorti saia, neli sorti moosi, kivikõva või ja kolmnurksulajuust. Ühesõnaga, muljet ei avaldanud.

Otsustasime, et esimese asjana peab Scott kebabit saama ja marssisime riadist välja. Eile öösel täiesti väljasurnud linn oli ellu ärganud ja turg oli meil kohe ukse ees. Ukse ees olid ka uued sõbrad, kes igaüks teadis kõige paremini, kuhu me minema peaks. Ja see ei olnud kellegi meelest kebabiputka. Lõpuks üks pikakoivaline poiss võitis võistluse ja viis meid vaatama, kuidas berberid nahka töötlevad. Kuuldavasti olla need berberid vaid korra nädalas linnas ja turistid on puhta õnnega koos, et nad just täna Marrakechi sattusid. Igal juhul pani see poiss ees ajama ning me kihutasime sabas. Ei mingit kebabit. Lõpuks jäi ta ühe värava ees seisma ning andis meid mingile paksule mehele üle, kes meile kummalegi kohe pundi piparmünti pihku suskas - "lõhna jaoks". Kaks sammu väravast sisse minnes lõigi selline lehk näkku, et surusime kumbki omale piparmündi sügavamale ninna kui neli aastat tagasi covidi tikud. Edasi jalutasime entusiastliku mehe taga ja kuulasime, kuidas ühes vannis liguneb nahk tuvisita sees, et sealt tulev ammoniaak selle kohe eriti pehmeks teeks. Mille jaoks kõik ülejäänud vannid olid, läks minust mööda, ma kujutasin endale kõiki neid tuvisitatöötlusega tagisid ja käekotte ette... Kui olime sealt nahatööstusest nelja äärmiselt pika minuti järel välja saanud, viis vana meid kohe üle tee asuvasse poodi, et me omale kõiki neid kauneid lõpp-produkte ka soetada saaks. Me ei soetanud midagi ja rikkusime sellega müüjal tuju täitsa ära. Poeuksest välja astudes tervitas meid seesama nahatööstuse tuurimees nig soovis nüüd oma giiditöö eest tasu saada. Ka tema ei jäänud meist eriti rahulolevana maha.

Lõpuks jäi meile teele ka esimene pirukalett ning Scott ostis kaks pirukat - ühe kana ja teise juustuga. Mõlemad olid nuudlitäidisega ning täiesti maitsetud.

Järgmises kohas sõime suhteliselt õnnestunud falafeliwrappi ja jõime väga ebaõnnestunult mojitomahla. Falafeliwrap tehti ilmselt nii nullist, et tellimust sisse andes pandi alles kikerhernes idanema. Kui see aga pool päeva hiljem kohale jõudis, oli vähemalt hea. Ma oma mojitomahla kohta ei oska mdagi arvata, sest selle roheline toon oli midagi tarhuni ja shreki vahepealset ja ma ei julgenud seda maitsta.

Mõtlesime natuke Medinas ringi jalutada, aga kõigi turumüüjate ja tsiklite vahel oli see üsna närvesööv ettevõtmine. Kõndisime siis hoopis maailma vanimat mošeed vaatama ja tegime ühes mošeevaatega turistikas ka kerge lõuna. Ma olin üliüllatunud kui nende kanatajine oli megamaitsev.

Kõndisime Starbucksi. Seal oli ainult Maroko kruus ning Marrakechi kruusi kohta arvas tütarlaps, et äkki tankla Starbucksis on. Kuni me oma kohvi jõime tuli meil ka idee, et äkki nad saaksid helistada ja küsida, kas seal ikka on. Sest noh, ega see tankla nüüd nii lähedal ka polnud. Vaatasin kaardilt, et tegelikult on raudteejaama Starbucks lähemal ja läksin sisse uurima selle kohta. Letis oli nüüd üks noormees ja küsisin, kas ta oleks nõus raudteejaama Starbucksi helistama ja uurima, et kas neil on Marrakechi kruusi. Poiss läks taharuumi, tuli sealt 20 sekundi pärast välja ja küsis, et kuna me sinna läheksime. Ma ütlesin, et kohe hakkasime minema. Poiss läks uuesti taha ruumi ja tuli seekord juba vie sekundi pärast välja ja ütles, et "Arvatavasti seal ei ole". Kõndisime siiski sinna kohale ja neil oli pool riiulit Marrakechi kruuse täis... 

Õhtuks oli meil ühel katuseterrassil laud pandud ja kohalejõudes nägime veel kergelt päikeseloojangu kuma. Eelroaks võtsime kana-mandli pastilla, mis on kana ja mandlitega täidetud ühuke krõbe filotainas ning kaetud tuhksuhkru ja kaneeliga. See oli megamaitsev. Pearoogadel polnud viga ja kui magustoiduks võtsin mina piimaga past ill, siis Scott läks uuele ringile kanaomaga :)

Kommentaare ei ole: