esmaspäev, 31. oktoober 2011

Brokoli-laimikana


Tasakaalustamaks sügisesi vürtsikaid karrisid ja Tai suppe, tuleb vahetevahel isu kerge kana ja köögivilja järele. Siin pajas on koos kanafilee, rohkelt küüslauku, brokoli, peotäis mandleid, mett la rohkelt värsket laimi.

Vaja läheb:
2 kanafileed
õli praadimiseks
3 küüslauguküünt
üks brokoli, õisikud
200 ml kanapuljongit
2 spl mett
1,5 tl maisitärklist
1 laim, mahl ja riivitud koor
peotäis mandleid või india pähkleid, röstitud


Viiluta kana. Kuumuta pannil õli ja pruunista selles kanafileeribad. Tõsta kana pannilt.
Haki küüslauk. Pane küüslauk ja brokoli pannile ning sega korralikult läbi. Lase paar minutit pruunistuda, seejärel kata pann kaanega ning lase paar minutit haududa.
Sega omavahel puljong, mesi ja maisitärklis. Vala segu brokoli ja küüslaugu peale ning sega kuni see pakseneb. Lisa ka kana ja lase uuesti keema tõusta.
Lisa segule laim ja mandlid ning serveeri kohe.

Serveeri kas iseseisvalt või aurutatud riisiga.

Retsept on taas muudatustega raamatust 101 One-Pot Dishes.


pühapäev, 30. oktoober 2011

Karamellised kõrvitsaküpsised

Ma ei ole suurem asi küpsisesõber, aga need, kergelt karamellised, seest pehmed ja ümbert krõbedad kõrvitsaküpsised on imehead.

Vaja läheb:
150 g võid
225 g fariinsuhkrut või tumedat muscovado suhkrut
300 g keedetud ja püreestatud kõrvitsat
150 g rosinaid või 100 g hakitud valget šokolaadi
4 kupart kardemoni, puhastatud ja purustatud
1,5 tl vanillisuhkrut
340 g nisujahu
1.5 tl küpsetuspulbrit
0,5 tl jahvatatud kaneeli


Vahusta või suhkruga, lisa kõrvitsapüree.
Sõelu teise kaussi jahu, küpsetuspulber, vanillisuhkur, kardemon ja kaneel, sega juurde ka šokolaaditükid või rosinad. Lisa seejärel või-kõrvitsasegule. Sega hoolega.
Tõsta tainas lusikaga küpsetuspaberile, jättes tainaportsude vahele piisavalt ruumi, kuna küpsised valguvad küpsedes laiali.
Küpseta 200-kraadises ahjus 15-18 minutit, kuni küpsised on veidi pruunistunud.
Jahuta ahjuplaadil 5 minutit.

Kogusest tuleb ca 30 küpsist.

Retsept veidi muudetult nami-namist.

Link

Nakkus

Contagion, režissöör Steven Soderbergh

Järjekordselt lihtsalt omale märkus, et, tsiteerides Helenat, "õppefilm" on nähtud.

esmaspäev, 24. oktoober 2011

Maroko sidrunikana


Ka selle toidu idee on raamatust 101 One-Pot Dishes. Tegelikult on sealt pärit koostisained, sest valmistamise kohapealt ei olnud mul soovi ega võimalust küpsetada kana mikrolaineahjus. Seega kombineerisin selle asemel keetmist, praadimist ja küpsetamist ning kohaldasin ka koguseid oma maitsele vastavaks.

Vaja läheb:
pool kilo kanafileed
1 sibul, viilutatud
3 küüslauguküünt, purustatud ja hakitud
soola
oliiviõli
pool sidrunit, hakitud koos koorega
50 grammi kooritud mandleid
suur peotäis rohelisi oliive
150 ml värsket kanapuljongit
suur peotäis koriandrit


Kui soovid siin või mõnes teises toidus kasutada värsket kanapuljongit, prae terved kanafileed mõlemalt poolt õlis kiirelt pruunikaks, maitsesta soolaga ning vala peale ca 600 ml vett. Lase keema tõusta ning keeda madalal tulel paarkümmend minutit, kuni kana on läbi keenud. Tõsta fileed välja ning kurna puljong. Kui puljongit ei soovi, võib selle osa vahele jätta.

Viiluta fileed ning prae koos küüslaugu ja sibulaga kuldseks. Vala ahjuvormi põhja pisut õli, tõsta selle peale kana-sibula-küüslaugusegu ning hakitud sidrun, mandlid ja oliivid. Vala peale 125 ml puljongit (ülejäänu võid ära kasutada mõnes teises toidus), sega kergelt läbi ja küpseta 200 kraadi juures ca 25 minutit.

Serveeri rohke koriandriga.

Maroko kikerhernesupp


Hiljuti ilmus minu kokaraamaturiiulisse BBC Books 101 one-pot dishes, kust on pärit ka siinsesse sügisõhtusse hästi sobiv sidruniline kikerhernesupp.

Vaja läheb:
oliiviõli
1 keskmine sibul, hakitud
2 sellerivart, hakitud
2 tl vürtsköömnet
600 ml värsket puljongit
3 keskmist tomatit, püreestatud (või 1 purk purustatud tomateid)
3 küüslauguküünt
1 purk kikerherneid, nõrutatud
0,5 - 1 sidrun, mahl ja riivitud koor
peotäis koriandrit


Kuumuta õli ning prae madalal tulel sellerit ja sibulat ca 10 minutit, kuni need on pehmed ja kergelt jumekad. Maitsesta vürtsköömnega ja hauta veel minut. Keera kuumus kõrgemaks ning lisa puljong, tomatipüree, purustatud küüslauk ja kikerherned. Hauta 8 minutit, seejärel lisa sidrunikoor ja -mahl ning keeda veel kaks minutit. Maitsesta vajadusel ning serveeri rohke koriandriga.

pühapäev, 23. oktoober 2011

Islam ja diktatuurid, Venemaa ja Kesk-Aasia

Olev Remsu - Islam ja diktatuurid, Venemaa ja Kesk-Aasia

Üsna mahukas raamat kolmenädalasest reisist Venemaale ja Kesk-Aasiasse. Kuigi mulle Remsu kirjastiil väga ei meeldi, siis raamat ise oli huvitav, andes rohkelt infot ning tekitades huvi külastatud-kirjeldatud kohti ka ise näha.

Reisi eesmärk oli tutvuda nii usulise kui poliitise olukorraga endistes Nõukogude Liidu liikmesriikides ning üritada jõuda selgusele, miks need riigid nii kiirelt islamiseerunud on.

Paani labürint

El laberinto del fauno, režissöör Guillermo del Toro

1944. aasta sõja-aja Hispaanias põgeneb Ofelia oma armutu kasuisa, Hispaania armee kapteni eest muinasjutulisse fantaasiamaailma. Samal ajal kui ta ema on viimaseid nädalaid rase, õuepeal käib sõda, kus armu ei anta kellelegi, kohtab Ofelia haldjat, kes juhatab ta labürinti metsavaimu juurde. Viimane räägib Ofeliale, et too on ammu kadunud printsess, aga oma staatuse tõestamiseks tuleb läbi teha kolm testi.

kolmapäev, 19. oktoober 2011

Tume šokolaad


Tumeda šokolaadi tooni kobarad on juba müüdud, ülejäänud uued ehted on poes.

pühapäev, 16. oktoober 2011

Kanalihapallid okraga tomatikastmes


Kuniks veel jagub kohalikku tomatit, saab teha imelisi värskeid ja kiireltvalmivaid tomatikastmeid. Mõned küpsed tomatid, sibulat, küüslauku, maitse järgi vürtse, natuke vett või puljongit ja kastmepõhi on valmis. Soovi korral kasvõi kohe värske pastaga söömiseks. Ja kuigi tavaliselt minu meelest kana ja tomat kokku ei sobi, siis need kanalihapallid maitsesid tomatikastmes väga hästi.

Vaja läheb:

Kanalihapallide jaoks:
2 kanafileed
4 spl oliiviõli
soola
punt tilli
punt koriandrit
2 tl vürtse vastavalt maitsele (näiteks vürtsköömen, garam masala, momo masala)
pool sibulat
2 küüslauguküünt
peotäis keedetud riisi
praadimiseks õli

Tomatikastme jaoks:
2-3 tomatit
1 klaas vett või puljongit
pool sibulat
1 küüslauguküüs
1 tl vürtsköömneid
kümmekond okrat
õli


Pane kõik kanalihapallide ained peale riisi ja praadimisõli blenderisse ning sega ühtlaseks. Sega eraldi juurde ka keedetud riis ning jäta segu pooleks tunniks maitsestuma. Vormi pisikesed pallid ning prae õlis kuldpruuniks. Tõsta taldrikule.

Tomatikastme jaoks pane kõik ained peale vee/puljongi, okra ja õli blenderisse ning püreesta ühtlaseks. Vala tomatipüree pannile ning kuumuta kuni segu pakseneb. Lisa seejärel vesi ja lase keema tõusta. Vala kanalihapallid ja okra tomatikastmesse ja lase kümmekond minutit haududa.

Serveeri riisiga.

Biutiful

Biutiful, režissöör Alejandro González Iñárritu

Javier Bardem on hea. Ja film oli hea.

Uxbal on üksikisa, kes kasvatab Barcelonas oma kahte last ning on raha teenimiseks sunnitud tegutsema Barcelona all-ilmas. Pärast seda kui ta kuuleb, et tal pole haiguse tõttu enam palju elada jäänud, üritab ta oma laste tulevikku võimalikult kindlustada ning tema tegevused muutuvad järjest meeleheitlikumaks ja riskantsemaks.

Filmis on meeleheidet, armastust, vägivalda, usaldust, kahetsust, valu, lootusetust ja lootust. See film näitas ka Barcelonat hoopis uuest küljest, sellisest, mida enamus näha ei tahaks ning mille olemasolu eitama kiputakse. Barcelona illegaalsed võõrtöölised, Senegali põgenikud, keldris ööbivad hiinlased, haige üksikisa, kes peab kindlustama oma laste tulevikku ning samas hoolitsema ka neurootilise endise abikaasa eest.

Kas Eestis müüdavad DVD-d mingi kvaliteedikontrolli ka läbivad? Ma olen siiani küll pooldanud originaalide ostmist, aga siinsete filmide olematu kvaliteet muudab selle mõttetuks. Milleks maksta raha kui DVD esimesel (Biutiful) või teisel (Vicky Cristina Barcelona) vaatamisel juba katkema hakkab? Ja need kaks on vaid näited hiljutiostetud filmidest. Mõistlikum on oma filmid edaspidi osta reisidelt ja netipoodidest või laadida alla. Viimane pole küll väga legaalne tegevus, samas on põhjendamatu ka raha küsimine selge praagi eest.

Roosiruudud


Punastes, kergelt läbikumavates ruutudes on krõbe ja karamelline põhi, sidruniline täidis ning mõnusalt idamaine roosimaitse.

Põhja jaoks läheb vaja:
1 klaas jahu
pool klaasi tuhksuhkrut
9 spl selitatud võid
natuke soola

Täidise jaoks läheb vaja:
2 muna
1 munakollane
2 spl riivitud sidrunikoort
2/3 klaasi suhkrut
1,5 spl jahu
4 spl värskeltpressitud sidrunimahla
2 spl roosisiirupit
1 spl kookosepulbrit (soovi korral)


Vooderda vorm tugeva hõbepaberiga nii, et saad selle servadest kinnivõttes koogi vormist välja tõsta. Määri hõbepaber õliga.

Taigna jaoks sega jahu, sool ja suhkur omavahel ning vala seejärel sisse ka selitatud või. Sega läbi ja suru ettevaatlikult vormi põhja ning küpseta 175 kraadi juures ca 20 minutit ehk kuni põhi on kuldkollane.


Samal ajal riivi sidrunikoor, pressi sidrunist välja mahl ning sega omavahel kokku täidise ained. Küpseta 175 kraadi juures veel ca 20 minutit. Lase koogil peale väljavõtmist mõni minut jahtuda ning tõsta seejärel vormist välja. Lõika kook ruutudeks ja puista üle tuhksuhkruga.


Sidrunimaitseline lamba-läätsesupp


Kuna jahedad sügisõhtud on kohale jõudnud, siis muutuvad söögid vaikselt vürtsikamaks ja soojendavamaks. Sidrunimaitseline tomati-läätsesupp lambalihaga maitseb suurepäraselt ning sobib imehästi kirju ja päikeselise sügispäeva õhtusse.

Vaja läheb:
300 gr lambahakkliha
pool sibulat
2 küüslauguküünt
paar spl õli
ca 500 ml vett
soola
1 tl vürtsköömneid
2 tomatit püreeritult
1 dl punaseid läätsesid
1 sidruni riivitud koor ja mahl
0,5 tl jahvatatud koriandrit
0,5 tl garam masalat
1-2 kuivatatud tšillit
peotäis värsket koriandrit


Haki sibul ja küüslauk ning pruunista kergelt õlis. Lisa hakkliha, sool, pool tl vürtsköömneid ning prae kuni hakkliha on kergelt pruunikas. Vala hakklihale tomatipüree, vesi, sidrunikoor ja -mahl, läätsed, jahvatatud koriander, 0,5 tl vürtsköömneid, garam masala, tšilli ning pool peotäit hakitud värsket koriandrit. Lase keema tõusta ning hauta seejärel madalal tulel kuni läätsed on pehmed, ca pool tundi. Serveeri hakitud koriandriga.


neljapäev, 13. oktoober 2011

Kana suvikõrvitsaga


Mõnusalt kookoskoorene ja kergelt vürtsikas kana sügisõhtutesse.

Vaja läheb:
pool kilo kanafileed või kintsuliha
1 spl õli
5 vürtspipart
5 musta terapipart
1 spl (1 tk) jahvatatud muskaatpähklit
0,5 tl cayenne-pipart
0,25 tl valget pipart
0,5 tl jahvatatud kardemoni
jupp kaneelikoort
1 spl lahjat sinepit
3 nelgitera
400 g suvikõrvitsat, kooritud ja tükeldatud
0,5 klaasi kookospiima
0,5 tl soola


Mõõda maitseained kaussi, kuumuta pannil õli ja vala kõik maitseained õlisse ning kuumuta maitseaineid umbes minut, kuni segu pruunistub.
Lisa suvikõrvits ja sega maitseainetega 5 minutit, kuni suvikõrvits muutub kergelt kollakaks ja pehmeks, lisa veidi vett, et põhja külge kinni ei jääks.
Tõsta suvikõrvitsa peale kanatükid ja sega suvikõrvitsaga läbi ja jäta madalale tulele kaane alla hauduma, aeg ajalt segades.
Kui kanast ja tsukiinidest eralduv vesi hakkab aurustuma, lisa veidi vett, nii et kana põhi oleks kaetud ja hauta veel, kokku ca 20-40 minutit (sõltuvalt kanatükkide suurusest) kuni kana on läbi küpsenud ja suvikõrvits on muutunud paksuks kastmeks.
Vala kanale kookospiim. Maitsesta soolaga ja lase veelkord keema tõusta.
Serveeri riisiga.

Retsept Nelelt.

kolmapäev, 12. oktoober 2011

Mis su number on?

What's Your Number?, režissöör Mark Mylod

Lihtsalt endale märkus, et käisime kinos. Täiesti ootuspärane meelelahutusfilm, ei mingeid positiivseid ega negatiivseid üllatusi.

teisipäev, 11. oktoober 2011

Aserbaidžaani kirjad

Andres Herkel - Aserbaidžaani kirjad

Euroopa Nõukogu raportööri Aserbadžaani küsimuses, Andres Herkeli põhjalik ülevaade Aserbaidžaani ajaloost, kultuurist ja poliitilisest hetkeseisust.

Raamatu esimene kolmandik sisaldab kokkuvõtet Aserbaidžaani ajaloost ja kujunemisest, ülejäänud osa moodustavad kirjastiilis muljed, arvamused, mõtted Aserbaidžaani riigi, inimeste, poliitika, traditsioonide ja demokraatia kohta.

pühapäev, 9. oktoober 2011

Ida läänepiiril. Türgi, Armeenia, Gruusia

Brigitta Davidjants - Ida läänepiiril. Türgi, Armeenia, Gruusia

Pooleldi armeenia, pooleldi eesti ja läti juurtega autor on õppinud nii Armeenia kui Türgi ülikoolides. Oma raamatus kirjeldab ta siinses kirjanduses veel üsna uudsel viisil nii nimetatud kahes riigis kui ka Gruusias toimuvat - arutleb islami ja kristluse üle, räägib natsionalismist, seksuaalvähemustest, tänapäeva noortest, traditsioonidest ja naaberriikide vahelistest suhetest. Ta toob paralleele Eestiga, põimib sisse lugusid oma lapsepõlvest ja perekonnast ning ülikoolikaaslaste kogemusi.

kolmapäev, 5. oktoober 2011

Minu Moskva

Manona Paris - Minu Moskva

Elust Moskvas ajakirjaniku ja lapsevanema pilgu läbi. Ajakirjanikuna on autor suutnud loo kirja panna ladusalt ja kergesti loetavalt, läbivatel teemadel - suhe/abiellumine/rasedus/laps ning korrespondendielu on oma osa raamatu terviklikkuses.

Küll aga häiris sama asi, mis ka Gruusiat lugedes - "tibuemmede terminoloogia" - näiteks sõna "beebik" (Gruusias läks raamatu lõpus suuremaks mähkukasutamiseks). Ja eelkõige just raamatu algusepoole hakkas kirjavigu silma.