kolmapäev, 27. aprill 2011

Marjahooaeg


Suvine kobarkõrvarõngaste kollektsioon on poes :)

reede, 22. aprill 2011

Sidrunilõõts


Kuna kaneelilõõts osutus igati mõnusaks ja kergelt tehtavaks saiaks, tegin seda uuesti, aga sedakorda sidruniga :)

Tainas:
50 g pärmi
0.5 dl käesooja vett
100 g võid
3 dl piima
0.5 tl soola
1 dl suhkrut
10-11 dl nisujahu
1 spl vanilliekstrakti

Täidis:
suhkrut
riivitud laimi- või sidrunikoort
lemon curd'i


Valmistamine:
Lahusta pärm soojas vees. Sulata või. Lisa toasoe piim võile ja vala segu pärmi hulka. Sega juurde sool, suhkur ja vanilliekstrakt. Sõtku vähehaaval juurde jahu, kuni saad ühtlase taina. Kata tainakauss rätikuga ja lase soojas kohas tund aega kerkida.

Rulli tainas nelinurgaks. Määri lahtirullitud tainas lemon curd'iga ja raputa peale laimikoor ning soovi korral ka suhkrut.
Lõika tainas kuueks ribaks ja tõsta ribad üksteise peale ning lõika kuhi 5-6 ruuduks. Tõsta taignaruudud võitatud keeksivormi külili.
Küpseta 200-kraadises ahjus 30 minutit. Lase küpsenud saial veidi jahtuda ja eemalda siis vormist.

Pasha apelsinisiirupiga


See on ainus pasha, mida ma olen läbi aegade teinud :)

Vaja läheb:
100 g pehmet võid
1.5 dl suhkrut
1 toasoe muna
2 dl 35% rõõska koort
500 g kohupiima (näiteks Saida)
1 apelsin
2-3 spl pruuni suhkrut
1 tl vanillisuhkrut
peotäis pistaatsiapähkleid
Kaunistuseks:
pistaatsiapähkleid

Valmistamine:
Vahusta pehme või suhkruga kohevaks. Mikserda juurde toasoe muna, seejärel rõõsk koor ja kohupiim. Kalla segu keedunõusse ja kuumuta aeglaselt segades madalal kuumusel, kuni segu on vedel ja hakkab aurama. Tõsta pott tulelt ja lase jahtuda.

Jahtumise ajal valmista apelsinisiirup. Riivi jämeda riiviga apelsinikoor ning pressi välja mahl. Pane mahl, koor ja pruun suhkur potti ning kuumuta. Lase paar minutit keeda, seejärel jahuta.

Lisa jahtunud kohupiimasegule apelsinisiirpu, vanillisuhkur ja hakitud pistaatsiapähklid.
Vala segu vormi (või marliga vooderdatud sõela sisse) nõrguma, pane raskus peale ning hoia öö otsa külmas.
Serveerimiseks kummuta vormist välja ja kaunista.

Green spring

teisipäev, 19. aprill 2011

Minu Guatemala

Kaja Kahu - Minu Guatemala

Ma olen üllatunud. Meeldivalt.

Ma ostsin selle raamatu tegelikult ainult riigi pärast. Et see äkki natuke aitab kompenseerida seda, et ma viimasel reisil siiski Guatemala vahele otsustasin jätta. Aga see raamat tekitas veel suurema soovi seda riiki siiski külastada.

Kuna ma olin enne reisi Guatemala oma marsruuti lülitanud, siis geograafiliselt oli mul riigist üsna hea ülevaade ning raamatut lugedes "sattusin" pidevalt juba tuttavatesse kohtadesse - Atitlani järv, Tikal, Antigua, Flores, Panajachel, Xela... Tabasin ennast kohati isegi mõttelt, et "Näe, nemad läksid KA sinna" :)

Mulle meeldis raamatu soe kirjastiil ning igast leheküljest kumav autori ja tema pere armastus selle maa ja nende inimeste vastu. Ja see tunne kandub ka lugejale üle. Ma kujutan ette, et Guatemalat on väga kerge armastama hakata ning kui raske neil sealt lõpuks ära kolida oli. Üle pika aja on selles sarjas tegemist raamatuga, kus keskmes on siiski riik, mitte autor. Tuleks selliseid raamatuid rohkem :)

Üllatusena tuli mulle see, et Guatemalas tehakse guacamolet sidruniga. Mehhikos ja Belize'is kasutatakse selleks laimi ning sidrunit ei näinud ma tegelikult üheski köögis.

Selle märkuse teeksin aga küll, et isegi kui autor ei osanud puuviljade nimesid eesti keelde tõlkida, siis toimetaja oleks võinud selle väikese liigutuse sõnaraamatu abil siiski ära teha. Näiteks on eesti keeles täiesti olemas ning kasutusel grenadill ja mangostan, vähemlevinud sapotill. Pitayad näevad pildil välja kui punase sisuga draakonipuu viljad. Mul ei ole midagi hispaaniakeelsete nimetuste kasutamise vastu, teen seda vähemlevinud või minu jaoks kehva tõlke puhul isegi, aga raamatusse võiks siiski olemasolul ka tõlke lisada. Eriti selliste puuviljade puhul, mis siin kaubandusvõrgus saadaval.

reede, 15. aprill 2011

Kaneelilõõts


Juba mõnda aega taasi hakkas Liisi blogis silma kaneelilõõts. See tundus seal nii suurepärane ja pehme ja maitsev, et pidin ise ka proovima :) Tavaliselt mulle ei meeldi pärmitaignast süüa teha, aga see tainas kerkis ilusti ja nii tainas kui sai tulid mõnusalt pehmed ja kohevad, nii, et võib teinekordki teha.

Tainas:
50 g pärmi
0.5 dl käesooja vett
100 g võid
3 dl piima
0.5 tl soola
1 dl suhkrut
10-11 dl nisujahu
1 spl vanilliekstrakti

Täidis:
100 g võid
2 dl suhkrut
2 sl jahvatatud kaneeli

Valmistamine:
Lahusta pärm soojas vees. Sulata või. Lisa toasoe piim võile ja vala segu pärmi hulka. Sega juurde sool, suhkur ja vanilliekstrakt. Sõtku vähehaaval juurde jahu, kuni saad ühtlase taina. Kata tainakauss rätikuga ja lase soojas kohas tund aega kerkida.

Täidise jaoks sulata või. Sega omavahel suhkur ja kaneel.

Rulli tainas nelinurgaks. Määri lahtirullitud tainas sulavõiga ja raputa peale kaneeli-suhkru-segu.
Lõika tainas kuueks ribaks ja tõsta ribad üksteise peale ning lõika kuhi 5-6 ruuduks. Tõsta taignaruudud võitatud keeksivormi külili.
Küpseta 200-kraadises ahjus 30 minutit. Lase küpsenud saial veidi jahtuda ja eemalda siis vormist.

Mee-laimikana


Kahele läheb vaja:

500 g kanafileed
praadimiseks õli

Tainas:

4 sl maisitärklist
1 tass jahu
1 tl küpsetuspulbrit
1 dl vett
1/2 tl soola
1 muna
1 munavalge

Kaste:

1,5 sl õli
1 laimi mahl
2 sl hakitud küüslauku
1 tl soola
3 sl mett
1 tl riisiäädikat
1 dl vett
1 tl maisitärklist
seesamiseemneid



Sega suures kausis kõik taina komponendid ühtlaseks ja lase tainal vähemalt 30 minutit seista. Seejärel pane ribadeks lõigatud kana taignasse ja sega. Kuumuta õli ja prae kanatükke mõlemalt poolt umbes 2 minutit või seni, kuni kana on pruun. Tõsta kana pannilt.

Kastme tegemiseks kuumuta õli ning prae küüslauku ca 30 sekundit. Sega omavahel laim, sool, mesi, riisiäädikas ja vesi ning vala küüslaugu peale. Sega omavahel maisitärklis ja 1 tl vett ning lisa kastmesse. Kuumuta kastet segades 2 minutit ja seejärel vala kaste kanale ning puista üle seesamiseemnetega.

Idee siit.

kolmapäev, 13. aprill 2011

Feathers




Viimane paar läks kingituseks, ülejäänud uued ehted on poes.

esmaspäev, 11. aprill 2011

Tai hakklihapallid ja kardemoni-laimiriis


Tai lihapallid

Ca 20 pisikese lihapalli jaoks (jätkub kahele) läheb vaja:
250 gr hakkliha
1 sibul
1 punane tšillikaun
1 tl värskelt riivitud ingverijuurt
1 sl laimimahla
1 sl austrikastet
1 tl tai kalakastet
2 tl seesamiseemneid
õli praadimiseks

Haki sibul. Puhasta tšillikaun seemnetest, haki tšilli peenelt. Sega hakkliha sibula, tšilli, ingveri, laimimahla ning austri- ja kalakastmega. Kõige lõpus sega juurde seesamiseemned.
Vormi saadud hakkmassist pallikesed.
Kuumuta õli ning pruunista kiirelt lihapallid. Küpseta seejärel veel kuumal pannil umbes 5 minutit, kuni lihapallid on läbinisti küpsed.

Retsept nami-namist.

Kardemoni-laimiriis

Kahele läheb vaja:
3 dl vett
2 dl basmati riisi
pool laimi
3 kardemoni
jupp kaneelikoort

Riivi laimikoor. Purusta kardemoniseemned uhmris. Keeda riis koos maitseainete ja laimikoorega.

Algne retsept nami-namist.

Mee-pähklikana


Nelja kana poolkoiva kohta läheb vaja:
2 sl mett
2 sl sojakastet
1 purustatud küüslauguküüs
1 tl riivitud ingverijuurt
1 sl õli
0,75 dl apelsinimahla
4 kana poolkoiba
peotäis röstitud pähkleid

Sega mesi, sojakaste, küüslauk, ingver, õli ja apelsinimahl omavahel ning vala kanale. Lase vähemalt tund aega maitsestuda.
Pane kana ja marinaad ahjupannile ja küpseta 180-kraadises ahjus 45-60 minutit, kuni kana on läbi küpsenud. Kasta kanatükke küpsetamise ajal meekastmega.
Puista peale kuival kuumal pannil röstitud pähkleid ning serveeri näiteks praetud laiminuudlitega.

Retsept nami-namist.

pühapäev, 10. aprill 2011

Rio

Rio, režissöör Carlos Saldanha

3D multikas sinistest aaradest ning kõikidest teistest värvikirevatest lindudest ning mitte vähem värvikatest tegelastest Rios ning Brasiilia vihmametsades.

Blu röövitakse väikese linnupojana metsast ning ta satub Minnesotasse, kus kasvab üles Linda hoole all. Kümmekond aastat hiljem tuleb neile külla ornitoloog, kes tahab viia Blu tagasi Brasiiliasse, et ta kohtuks Pärli, teise sinise aaraga. Kuna nemad kahekesi on viimased ellujäänud oma liigist, siis on nende peal ka liigi jätkamise ülesanne :)

Imeliselt värviline ja hea muusika ning rohkete sambarütmidega film.

Bagdad Cafe

Bagdad Cafe, režissöör Percy Adlon

Ma hakkasin filmi vaatama eeldusega, et tegevus toimub Bagdadis ning korraks hakkasin isegi oma mõistuses kahtlema, et kas ma tõesti ei tea, kus Bagdad asub. Siis selgus, et Bagdad Cafe nimeline kohvik asub USA-s kuskil San Diego lähedal, keset tühjust.

Sakslannast turistil on oma mehega suurem tüli ning mees jätab ta koos kohvriga (mis, selgub hiljem, on hoopis mehe, mitte naise pagas) tee äärde. Naine jõuab tee-äärsesse motelli, seab ennast sisse ning aja jooksul hakkab üha rohkem motelli ellu sulanduma, tuues seni üsna tühja kohvikusse elu, värve ja maagiat.

Saatuse büroo

The Adjustment Bureau, režissöör George Nolfi

Fantaasiafilm Saatuse büroost, kelle ülesandeks on kontrollida, et inimeste elud läheksid nii nagu ette kirjutatud. Kui tundub, et keegi hakkab etteantud rajalt kõrvale kalduma, korraldatakse õigele teele tagasisattumine kiiresti ära. Erandiks on Davidi ja Elise suhe, mida ei tohiks olla, aga mida Saatuse büroo siiski kuidagi ära hoida ei suuda. Lõpp oli liialt lääge, et olla etteaimatav.

Vahepeal meenus vaadates Inception, kuigi Saatuse büroo jäi sellega võrreldes ikka väga nõrgaks ja tekkis küsimus, et kuidas Leonardo DiCaprio Davidi osasse sobinud oleks. Filmi lõpp oleks siis teistsugune olnud :)

neljapäev, 7. aprill 2011

Tom Yum Gai


Talvised rammusad ja vürtsikad karrid ning läätsehautised on vahetumas kevadiste kergete ja vürtsikate suppide vastu. Teada-tuntud magushapu supp seekord kanaga.

Kahele läheb vaja:
2-3 klaasi vett
2 kanafileed
paar kirsstomatit
jupp ingverit
5-6 kaffirilaimilehte
1 vars sidrunheina
kalakastet
palmisuhkrut või tavalist suhkrut
1-2 laimi
2 punast tšillit
koriandrit

Pane vesi keema. Eemalda sidrunheinal välimine kõva kiht, tambi ülejäänud vars kergelt läbi ning lõika diagonaalis viiludeks. Eemalda ühel tšillil seemned ja lõika viiludeks. Teine tšilli lõika koos seemnetega viiludeks, pane eraldi kaussi ning vala peale külm vesi. Koori ingver ja lõika õhukesteks viiludeks. Eemalda laimilehtedelt roots. Lisa tšilli (kõik peale selle, mis veega kausis on), sidrunhein, ingver, kaffirilaimilehed ja paar supilusikatäit kalakastet keevale vedelikule. Lõika kirsstomatid pooleks ja kanafileed kuubikuteks ning lisa supile. Lase keeda kuni kana on läbi keenud. Maitsesta supp 1-1,5 laimimahla, palmisuhkru ja kalakastmega. Serveeri koos laimisektorite, kalakastme ja vette pandud tšilliga, millega iga sööja saab vastavalt oma soovile suppi maitsestada.

Jamaica Jerk Chicken


Tahtsin midagi kanast ja rohke laimiga. Jamaicapärane kana tundus hea mõte :)

Kahele läheb vaja:
1 tl jahvatatud jamaica pipart
1 tl jahvatatud kaneeli
2 hakitud sibulat
1 seemnetest puhastatud ja hakitud punane tšilli
0.25 tl kuivatatud tüümiani
1 tl heledat muscovado suhkrut
1 tl õli
2 kanafileed
1 laim

Pane kõik peale laimi ja kana blenderisse ja püreesta. Määri saadud pasta kanefileedele ning lase vähemalt pool tundi maitsestuda.

Enne praadimist pigista fileedele laimimahla. Prae keskmisel kuumusel küpseks (ca 20 - 25 minutit) ja serveeri kleepuva riisi ning laimisektoritega.

pühapäev, 3. aprill 2011

Kana jõhvika-apelsinikastmes


Mitte kunagi varem ei ole ma toidutegemisel kasutanud nii palju jõhvikaid kui sel sügisel ja talvel. Minu menüüsse kuuluvad eelkõige just erinevad koogid jõhvikatega, korduvalt olen teinud just kakaobeseerulli jõhvikamascarponetäidisega, aga ka salatid peotäie jõhvikalisandiga. Täna tehtud kana jõvika-apelsinikastmes lõhnas juba haudumise ajal nii imeliselt - karamelliselt ja šokolaadiselt, et valmimist oli raske oodata. Poole peal lisandus sinna veel ka küpsevate sibulate magus lõhn.

Vaja läheb:
2 kanafileed
natuke nisujahu
soola
1 sl võid
1 dl vett
1 dl jõhvikaid
0,5 dl pruuni suhkrut
poole apelsini mahl ja riivitud koor
1 purustatud kardemon

Sega nisujahu soolaga. Veereta selles kanafileesid ja pruunista seejärel pannil kuumas võis. Tõsta kõrvale. Vala samale pannile vesi, jõhvikad, pruun suhkur, kardemon, apelsinimahl ja riivitud koor. Keeda viis minutit. Tõsta kanafileed kastmesse ja hauta vaiksel tulel kaane all umbes 25 minutit. Kasta aeg-ajalt kanafileesid kastmega.

Serveeri kanafileed ahjus küpsetatud sibulatega. Nende valmistamiseks koori mõned sibulad ja lõika pikkupidi neljaks sektoriks. Pane ahjupannile, piserda peale veidi õli ja puista soola. Küpseta 200 kraadises ahjus ca 20 minutit.

Retsept Siit nurgast ja sealt nurgast.

Minu türkiis



Esiplaanil olevad kõrvarõngad on üle pika aja midagi endale, ülejäänud on poes.

Huevos rancheros ehk munad mehhikopäraselt


Kuna ma tunnen endiselt puudust Mehhiko maitsetest, siis on minu viimase aja menüü väga suures jaos koosnenud tortilladest - enamasti kas lihtsalt guacamolega kiireks õhtueineks või guacamole ja kanaga kui rohkem aega on. Ja tortillaküpsetamises olen üsna osav juba :)

Seekord tegin aga nädalavahetuse hommikuks praemune Mehhiko moodi - huevos rancheros ning serveerisin tortilla ja juustuga.

Kahele läheb vaja:
oliiviõli
1 õhukesteks sektoriteks lõigatud sibul
2 hakitud küüslauguküünt
soovi korral 1 viilutatud paprika
1 värske punane tšillikaun viilutatult
1 kuivatatud tšillikaun
meresoola
purustatud musta pipart
1 purk purustatud tomatit
1 viilutatud tomat
2-4 muna (vastavalt sööjate isule)
2-4 nisutortillat (vastavalt munade arvule)
Cheddari juustu


Prae sobiv kogus tortillasid ja jäta need rätiku alla sooja.

Kuumuta pannil oliiviõli. Lisa sibul, küüslauk, paprika värske ja kuivatatud tšilli, maitsesta soola ja pipraga. Sega ning prae 15 minutit, kuni köögiviljad on pehmed ja karamellistunud. Lisa purustatud tomatid. Kuumuta keemiseni, siis alanda kuumust ja hauta umbes 5 minutit, et üleliigne vedelik välja keeks.
Kui pannil on parajalt paks tomatihautis, siis laota peale tomativiilud. Tee kastme sisse 2-4 süvendit vastavalt munade arvule ja löö toores muna iga süvendi sisse. Maitsesta munad soola-pipraga, siis aseta pannile kaas peale ja lase munadel 3-4 minutit hüübida.
Samal ajal tõsta tortillad taldrikutele (kui vaja, pane hetkeks veel ahju sooja), riivi soovi korral igale natuke juustu ning tõsta tomati-munasegu tortillade peale.
Soovi korral võid tomatisegu teha ühel hommikul topeltkoguse, siis piisab järgmisel vaid soojendamisest ning munade praadimisest :)

Selle toiduga seoses meenus mulle veel, et ma olen alati imetlenud inimesi, kes teatavad, et "mina ei oska üldse süüa teha, ainult mune praadida", sest just munade praadimine on minu jaoks köögis üks keerulisemaid asju. Mitte kunagi ei ole mul õnnestunud praadida muna, kus valge on ilusti läbi küpsenud ning kollane mõnusalt vedel. Nii, et isik, kes teatab, et tema oskab mune praadida, on minu silmis kokanduse ühe kõrgema taseme saavutanud :)

Retsept natuke muudetud kujul Nami-Namist.

laupäev, 2. aprill 2011

Kookose panna cotta laimisiirupiga


Kuigi ma võtsin ettenähtud kookoskoore asemel kõigest kookospiima, on tegemist siiski erakordselt rammusa ning sametiselt kreemise magustoiduga. Hapukas laimisiirup sobib kookose maitset suurepäraselt tasakaalustama.

Vaja läheb:
200 ml vahukoort
400 ml kookospiima
80 gr tuhksuhkrut
0,5 vanillikauna või 1 tl vanillisuhkrut
0,5 tl laimikoort
1/2 laimi mahl
3 lehte želatiini

Pane želatiinilehed vette ligunema. Pane potti vahukoor ja kookospiim, kaunast välja kraabitud vanilliseemned koos kaunaga või vanillisuhkur, laimikoor ja -mahl. Sega pidevalt ja kuumuta umbes 5 minutit, aga ära päris keema lase. Tõsta tulelt, sega juurde suhkur kuni see on sulanud. Võta želatiinilehed veest, pigista üleliigne vesi välja ja lisa soojale kookospiimasegule. Sega, kuni želatiin on täiesti lahustunud. Vala vormidesse, kata toidukilega ja hoia öö otsa külmas enne serveerimist. Vormist välja saamiseks võid hoida vormi veidi kuumas vees või lõigata noaga ääred lahti. Serveeri laimisiirupiga, mille jaoks keeda ühe laimi mahl ühe supilusikatäie suhkruga kuni siirupise konsistentsi saavutamiseni.

Minul tuli sellest kogusest kuus vormitäit, aga arvestades kui rammusa magustoiduga tegemist on, siis oleks mõistlik see kogus jagada kas 12 väiksemasse vormi või teha pool kogusest.

Retsept Jucjaco Wonderful Worldist.

reede, 1. aprill 2011

Tainas küpsetatud kanapasteet


Vaja läheb:
200 kuni 250 g lehttainast
1.5 dl kookospiima
0.75 dl madeirat
0.5 dl riivsaia
1.5 tl soola
1 tl värskelt jahvatatud pipart
0.5 tl paprikapulbrit
0.5 tl Garam Masalat
0.5 tl jahvatatud tšillit
0.5 tl jahvatatud ingverit
500 g hakitud kanafileed või kalkuniliha
2 muna
100 g sinihallitusjuustu

Vooderda 1,5-liitrine piklik vorm lehttainaga. Jäta ühe külje pealt piisavalt palju tainast üle, et saaksid selle hiljem kaaneks peale panna.
Sega köögikombainis kookospiim, madeira, riivsai ja maitseained omavahel. Lase 15 minutit paisuda. Lisa hakitud kana- või kalkuniliha ja munad. Sega köögikombainis täisvõimsusel 1-2 minutit. Lõpus lisa tükeldatud sinihallitusjuust.
Kalla segu tainaga vooderdatud vormi, kata vorm kõrvalepandud tainatükiga. Määri lõikakohad veega ja suru sõrmede või kahvli abil tugevasti kinni.
Küpseta vesivannis 175-kraadises ahjus umbes 45 minutit.
Lase pasteedil vormis veidi jahtuda, siis kummuta vaagnale. Lõika õhukesteks viiludeks.

Retsept Nami-Namist.