laupäev, 30. juuli 2011

Raamatukuu juuli 2011

Mihhail Veller - Legendid 2
Tarmo Jõeveer - Minu Haiti (kas tänapäeval öeldaksegi "kookosliha" mitte "kookose viljaliha"?)

Meeli Lepik - Minu Omaan
Sigrid Suu-Peica - Minu Horvaatia
Dagmar Raudam - Minu Gruusia (kuna ma lugemise ajal ei viitsinud järele vaadata, mida tähendab mitmes kohas kasutatud sõna "kikerdama", siis hiljem ei suutnud ma kahjuks enam leida neid kohti üles, kus oleks saanud üle vaadata, kes neil Tbilisi tänavatel siis püherdasid. Muide, mis asi on "mähku"?)
Carlos Fuentes - Artemio Cruzi surm
Mihhail Veller - Nevski prospekti legendid


esmaspäev, 25. juuli 2011

Pohmakas II

Hangover Part II, režissöör Todd Phillips

Ma olen alati arvanud, et komöödia kohustuslikuks tunnuseks peaks olema see, et film on naljakas. Hollywood on asunud seda (üldlevinud) arusaama ja eeldust tugevalt kõigutama.

pühapäev, 24. juuli 2011

Bird on branch



Kõik tellitud, broneeritud või kingituseks :)

Naranjada


Sama levinud kui limonada on Mehhikos ka naranjada.

Vaja läheb:
apelsini
külma vett
jääd

Pressi apelsinist mahl välja, vajadusel lisa vett. Kuigi mehhiklased segavad apelsinimahla veega ning lisavad enamasti joogi sisse ka suhkrut, siis Eestis tasuks neid lisada vastavalt vajadusele - meie kaubandusvõrgus saadaolevad apelsinid on enamasti nii vesised ja maitsetud, et vee lisamine oleks täiesti üleliigne. Ning kui Mehhikos on levinud ka hapud apelsinid, mille puhul on suhkru lisamine arusaadav, siis Euroopa tarbija soovib eelkõige magusaid apelsine ning vastavalt sellele jõuavad siinsetele lettidele just magusamad sordid.

Limonada


Värskendav laimijook on ühtemoodi levinud nii Mehhikos kui Vietnamis. Mehhiklased nimetavad oma jooki limonadaks, segades värske laimimahla sisse suhkrut ja vett. Vietnamis tuleb tellida fresh lemon juice'i ning täpsustada, kas soovid seda külmalt või kuumalt. Mõlemal juhul tuuakse jook lauda kuumalt, kuid esimesel juhul kaasneb laimijoogiga ka klaasitäis jääd. Vastupidiselt Mehhikole segavad vietnamlased kuuma vee sisse suhkrut ja laimimahla, saades nii mõnevõrra lahjema kuid kahtlemata sama värskendava joogi.

Vaja läheb:
laimi
pruuni suhkrut (soovi korral)
külma vett
jääd

Lõika laim sektoriteks, nii on sealt kõige lihtsam mahl välja pressida või kasuta tsitrusepressi. Sega hulka suhkur ning maitse järgi vett. Hoia jooki külmas ning serveeri jääkuubikutega.

kolmapäev, 20. juuli 2011

Banoffee magustoit


Siit tulevad selle suve kalorid :) Peale selle imelise, koheva vahukoore ning sidrunilise iirisekihiga magustoidu söömist lähiajal suhkrukoti kallale asja olla ei tohiks. Nimi tuleb sõnadest banana ja toffee :)

Vaja läheb:
küpsiseid
võid
soovi korral kuivatatud datleid
sidrunimahla
keedetud magusat kondenspiima
küpseid banaane
riivitud sidrunikoort
vahukoort
pisut suhkrut
kvaliteetset tumedat šokolaadi

Purusta küpsised ja datlid ning sega sulatatud või ja natukese sidrunimahlaga. Suru saadud segu magustoidukaussida põhja ning pane külmkappi. Sega keedetud kondenspiim natukese sulavõi ja rohke riivitud sidrunikoorega. Haki banaan väikesteks tükkideks. Pane kaussidesse esmalt kondenspiimasegu ning selle peale banaanitükid. Vahetult enne serveerimist vahusta vahukoor võimalikult vähese suhkruga ning jaota see banaanide peale. Riivi peale šokolaadi ja serveeri.

Retsepti võtsin Three Many Cooks blogist.

Südametemurdja

L'arnacoeur, režissöör Pascal Chaumeil

Alex töötab koos oma õe ja õemehega südametemurdjana. Ta aitab lahku ajada õnnetuid ja rahulolematuid paare. Siis saab ta aga ülesande, kus tuleb lahku ajada armastav ja õnnelik paar ning aega selleks on 10 päeva. Loomulikult läheb kõik ettearvatud rada mööda, saab selgeks ,et paar on küll rahul, aga mitte õnnelik ning ja üsna hollywoodlikult leiab film mängleva kergusega õnneliku lõpu.

teisipäev, 19. juuli 2011

Tangled / Rapunzel

Tangled, režissöörid Nathan Greno, Byron Howard

Lihtsalt endale äramärkimiseks, et see film on vaadatud :) Kontrollisin online-entsüklopeediast üle, et muinasjutus pandi Rapunzel siiski alles 12-aastasena pihta mitte imikuna. Ka muus osas ei olnud peale juuste algsest muinasjutust midagi alles.

Suvine jäätee


Isetehtud jäätee on sobivaim kuuma suvepäeva jook. Kerge valmistada ning erinevalt vängetest ja magusatest poes müüdavatest jääteedest saab nii kangust kui suhkrukogust kontrollida vastavalt oma maitsele.

Vaja läheb:
rohelist teed, näiteks piparmünti, jasmiini- või lootoseõieteed
laimi või sidrunit
suhkrut (soovi korral)
vett
jääkuubikuid

Keeda vähese veega kange tee. Jahuta ning kurna kannu. Vala kannu juurde külma vett ning maitsesta tee laimi- või sidrunimahla ja suhkruga. Soovi korral lisa kannu ka tsitruseviile või sektoreid. Hoia jääteed serveerimiseni külmkapis ning enne serveerimist lisa jääkuubikuid.

Värsked kevadrullid krevettidega


Ca aasta aega käisin pidevalt Piprapoes küsimas, kas nad on tellinud väikseid riisipabereid. Iga kord lubati, aga pabereid siiski müügile ei tekkinud. Suurtega ei tule minu meelest rullid nii maitsvad, sest kergelt kummist riisipaberit jääb täidise ümber liiga paksult. Nüüd pole õnneks teema minu jaoks enam ka aktuaalne, sest Saksamaal, Kölnis Aasia kaubamajas käies ostsin omale kaasa suure paki väikseid riisipabereid :) Suvisesse aega sobivad kerged ning kiirelt valmivad värsked kevadrullid suurepäraselt.

Esmalt valmista ette nuoc cham kaste, selle jaoks läheb vaja:
4 spl kalakastet
poole laimi mahl
pool punast tšillit
1 küüslauguküüs
pool dl vett
3 spl pruuni suhkrut

Haki tšilli ja küüslauk, lahusta suhkur vees ning sega kõik komponendid kokku.



Valmista ette täidis:
riisinuudlid
värske kurk
värske münt
koriander
värske salat või rohelist kapsast
krevetid või kana või valge kala filee

Keeda riisinuudlid, kurna ning aseta serveerimisvaagnale. Koori kurk ja lõika peenteks ribadeks. Viiluta salat või kapsas ning tükelda kana või kala. Aseta kõik serveerimisvaagnale.


Pane lauale kauss veega ning riisipaberid. Söömiseks kasta riisipaber natukeseks vette, et ta pehmeneks, aseta seejärel taldrikule ning tõsta peale täidis.


Keera võimalikult tihedalt rulli, kuid vaata, et riisipaber ei rebeneks ning söö kohe, kastes rulli nuoc cham kastmesse.


Täidisesse võid lisada vastavalt soovile porgandiribasid, tähtvilja jmt. Juurde võid pakkuda vietnamipäraselt rohelist jääteed.

esmaspäev, 18. juuli 2011

Sailing




Iseendale ja kingituseks :) Ülejäänud uued ehted poes.

neljapäev, 7. juuli 2011

Mascarponemagustoit limoncelloga


30 minuti sisse mahtus ka magustoit :) Mitte küll samast paketist, kust oli sidrunipasta pärit. Aga mõnusalt sidruniline ja kiirelt-kergelt valmiv.

Vaja läheb:
poole apelsini mahl
limoncellot
küpsiseid (keelekesi või savoiardi)
125 grammi mascarponet
50 ml piima
1 spl suhkrut
poole sidruni riivitud koor
marju
kvaliteetset tumedat šokolaadi

Jaota apelsinimahl ja limoncello pokaalidesse, maitse, et alkoholi ja magusa suhe oleks sobiv. Pane küpsised vedeliku sisse. Sega omavahel mascarpone, piim, suhkur ja sidrunikoor ning jaota segu pokaalidesse, küpsiste peale. Kaunista marjade ja šokolaadilaastudega.

Sidrunipasta


Ma olen täiesti vaimustuses Jamie Oliveri äsja eesti keeles ilmunud kokaraamatust "30 minuti road". Sealt on pärit ka alljärgnev sidrunipasta retsept. Basiiliku asendasin kirsstomatitega kodustest varudest lähtuvalt. Kõik muud koostisosad on kirja pandud tunde järgi, sest raamatut pole käepärast, et täpsemaid koguseid kontrollida ja ega ma neid kaalunud-mõõtnud nagunii.

Vaja läheb:
tagliatellet või fettucinit
2 munakollast
2 sidrun
2 spl head oliiviõli
riivitud parmesani
soola
purustatud pipart
kirsstomateid

Pane pasta keema. Klopi suures kausis lahti munakollased, lisa õli, sidrunimahl ja riivitud koor, riivitud parmesan, pipar ja soovi korral ka soola. Sega korralikult läbi. Kui pasta on keenud, tõsta pastakulbiga otse kastme sisse, sega läbi ning jaota taldrikutele. Enne serveerimist raputa peale riivitud parmesani ning peotäis poolekslõigatud kirsstomateid.

esmaspäev, 4. juuli 2011

Maasika-tapiokipuding


Jätkan oma kevadise lemmiku, tapiokiga. Kuna maasikaid ei ole vaja keeta, on seda valmistada tunduvalt lihtsam kui rabarbriga pudingit.

Vaja läheb:
150 ml tapiokki
vett
soola
suhkrut

300 grammi maasikaid
suhkrut
pool laimi
1 tl vanilliekstrakti
1 tl balsamicot
1 dl rõõska koort või kookoskoort


Keeda tapiokk soola ja suhkruga maitsestatud vees läbipaistvaks. Keemise ajal valmista maasikapüree. Jäta kümmekond maasikat pudingi peale mineva püree jaoks. Ülejäänud maasikad suru kätega katki ning sega suhkru, laimimahla, balsamico ja vanilliekstraktiga.

Kui tapiokk on keenud, kurna ära ja sega maasikapüree ja rõõsa koorega. Jaota magustoidukaussidesse. Püreesta allesjäetud maasikad blenderis ja vala segu pudingi peale.

Maasika-halvaatort kirsipüreega


Jätkuvalt maasikalainel :) Lisaks maasikatele pakkus turg veel küpseid ja mahlaseid kirsse. Koos halvaa, vahukoore ja toorjuustuga said need kõik pühapäevaseks tordiks.

Vaja läheb:
põhja (mina tegin muretaignapõhja, aga tagantjärele targana soovitaks teha mõne küpsetamist mittevajava, näiteks võist ja purustatud küpsistest)
ca 400 grammi kirsse (ilma kivideta)
suhkrut (vastavalt maitsele ja kirsside magususele)
4 lehte želatiini
ca 400 grammi maasikaid (või vastavalt maitsele)
1 karp toorjuustu
2 dl vahukoort
1 väike pulk (100 grammi) halvaad
4 lehte želatiini


Suru tainas vormi põhja. Kui kasutad küpsetamist vajavat, siis küpseta läbi ja lase maha jahtuda.

Püreesta kirsid ja sega suhkruga. Sulata želatiin vastavalt kasutusjuhendile ja sega kirsipüreega. Vala s egu põhja peale ja pane tarduma.


Viiluta niipalju maasikaid, et saad viilud vormi serva püsti laduda. Ülejäänud maasikad suru jamieoliverilikult kätega katki. Mikserda toorjuust ja halvaa ühtlaseks, sega hulka maasikapüree. Vahusta vahukoor ning sega viimasena kreemi hulka. Lahusta želatiin vastavalt juhistele ning lisa kreemile (lahustamiseks saad kasutada natukest maasikapüreed). Laota maasikaviilud vormi serva. Vala ettevaatlikult (et maasikaviilud püsima jääksid) kreem tardunud kirsipüree peale ning pane kook veel paariks tunniks külma.

Võid teha nii ühe suure kui mitmeid väikseid kooke :)

pühapäev, 3. juuli 2011

Koletis kuu peal

Koletis kuu peal, lavastaja Madis Kalmet

Ma olen järjekordselt tõeliselt vaimustuses Linnateatrist. Kaks viimast nähtud etendust on olnud täiesti suurepärased ja väga heade osatäitjatega. Võimalik, et seda võimendavad mõnevõrra ka neile kahele eelnenud mitu etendust, milles ma üsna pettusin.

See on lugu Armeenia abielupaarist, kellel õnnestus ellu jääda 1915. aasta genotsiidis ning isegi Ameerika Ühendriikidesse emigreeruda. See on lugu ootustest, lootuste purunemisest ning eelkõige võitlusest koletistega - nii minevikus, olevikus kui ka iseendas.

Nevski prospekti legendid

Mihhail Veller - Nevski prospekti legendid

Mõnusalt groteskne tagasivaade nõukogude ajale Leningradis. Liialdustega kirjapandud lugudes on tõenäoliselt paljudele nii äratundmist kui ka ootamatuid idiootsusi.

Raamatukuu juuni 2011

Sara Gruen - Water for Elephants
LinkMax Goldt - Vom Zauber de seitlich dran Vorbeigehens
John Humphrys ja Christopher Humphrys - Sinine taevas ja mustad oliivid
Viivi Luik - Varjuteater
John Grisham - Theodore Boone: Kid Lawyer
Anthony Bourdain - Avameelselt köögist

reede, 1. juuli 2011

Sidruniruudud


See retsept ootas mul juba mõnda aega tegemist. Aga kord ei olnud aega, kord oli rabarber ootel, et koogiks saada. Täna sai siis lõpuks tehtud :) Imelihtsalt valmivad suurepärased sidruniruudud, karamellise krõmpsuva põhja ja tugevalt sidrunilise kreemiga. Sobivad hästi nii laupäevahommikuse cappuccino kui pühapäeva pealelõunase espresso juurde.


Põhja jaoks läheb vaja:
1 klaas jahu
pool klaasi tuhksuhkrut
8 spl sulatatud ja jahutatud võid
natuke soola

Täidise jaoks läheb vaja:
2 muna
1 munakollane
2 spl riivitud sidrunikoort
0,75 klaasi suhkrut
1,5 spl jahu
6 spl värskeltpressitud sidrunimahla



Kuna mul ei olnud retseptis ettenähtud 8x8 tolli vormi, siis kasutasin oma tavalist leivavormi, mis sobis suuruse poolest ilusti. Kui ma tavaliselt ei mõista retseptide koostajate ja kirjapanijate suurt ja sügavat armastust küpsetuspaberi vastu (ma ise kasutan seda ainult siis, kui see tõesti vajalik on, mitte ei vooderda sellega igat koogivormi), siis selle koogi juures tuleks hõbepaberi kasutamist siiski tõsiselt võtta. Vooderda vorm tugeva hõbepaberiga nii, et saad selle servadest kinnivõttes koogi vormist välja tõsta. Määri hõbepaber õliga.


Taigna jaoks sega jahu, sool ja suhkur omavahel ning vala seejärel sisse ka sulatatud või. Sega läbi ja suru ettevaatlikult vormi põhja ning küpseta 175 kraadi juures ca 20 minutit ehk kuni põhi on kuldkollane.

Samal ajal riivi sidrunikoor, pressi sidrunist välja mahl ning sega omavahel kokku täidise ained. Küpseta 175 kraadi juures veel ca 20 minutit. Lase koogil peale väljavõtmist mõni minut jahtuda ning tõsta seejärel vormist välja. Lõika kook ruutudeks ja puista üle tuhksuhkruga. Kooki on lõigata kõige parem kui nuga iga lõikamise eel märjaks teha.

Retsepti võtsin siit, algselt pärit Three Many Cooks blogist.



Grillitud maasikad limoncelloga


Maasikahooaeg jätkub :)

Vaja läheb:
maasikaid
riivitud sidrunikoort
pruuni suhkrut
limoncellot

Kogused vastavalt soovile :)


Aseta maasikad väikestesse ahjuvormidesse. Riivi peale sidrunikoort ja raputa suhkrut. Küpseta 200 kraadi juures, kuni suhkur on sulanud. Tõsta välja, vala peale limoncellot ja serveeri :)

Gazpacho


Tegemist on juba eelmisest suvest minu lemmik-kuuma-ilma-supiga. Lisaks sellele, et ta on jääkülm ja kerge, on ka selle valmistamine kiire ja lihtne.

Ühe sööja kohta on vaja:
üks tomat
peotäis maasikaid
pool kuni üks tšillipipar
head oliiviõli
veiniäädikat
kaks jääkuubikut

Lõika tomat väiksemateks tükkideks ning pane koos kõikide ülejäänud koostisainetega blenderisse. Püreesta ja serveeri :)

Kariibi mere piraadid: Võõrastel vetel

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides, režissöör Rob Marshall

Minu jaoks, kes ma siiani oli näinud vaid ühte Kariibi mere piraatide osa, oli neljas osa täiesti ootuspärane ning meenutas tugevalt juba nähtud osa.

Natuke segaseks jäi, miks seda filmi tuli prillidega vaadata, sest ainus 3D efekt, mis seal oli, oli lähedale toodud subtiitrid. Üks viskitünn veeres ka saali.