teisipäev, 31. juuli 2012

Filmikuu juuli 2012

The Way Back, režissöör Peter Weir

Nädalalõpp Prantsuse moodi, režissöör Julie Delpy
Täiesti hämmastav, kuidas oli võimalik mitte millestki teha nii pikk film.
 
Ice Age: Continental Drift, režissöörid Steve Martino, Mike Thurmeier

Onupojad, režissöör Daniel Sánchez Arévalo
Igati mõnus meelelahutus :)

Salmon Fishing in the Yemen, režissöör Lasse Halström 
Üle pika aja tõeliselt hea ja igati nauditav film.

Raamatukuu juuli 2012

Camilla Läckberg - Jääprintsess
Postimehest lugesin selle raamatu (ning järje) kohta hiljuti paljusõnalist kiitust, aga tegelikult osutus täiesti tavaliseks krimkaks. Gardner on põnevam :)
 
Bill Bryson - Notes from a small Island
Enne kui Bryson peale 20 Inglismaal elatud aastat tagasi Ühendriikidesse kolib, otsustab ta Inglismaale ringi peale teha. Ja seda humoorika lähenemisega nagu tavaliselt. Lisaks võrdleb ta olukorda 20 aasta taguse ajaga. Meelelahutuslik lugemine nagu ikka temalt :)

Nicholas Sparks - Safe Haven

Nele Siplane - Mina olen moslem
Ühes peatükis kirjutas Nele sõprusest ja sellest, kuidas ta aeg-ajalt tunneb puudust sõbrannast, kellega koos kohvi juua ja juttu ajada. Peale raamatu läbilugemist tundus mulle, et see oli nagu pikk kiri oma sõbrannale, kellega ta pole ammu saanud juttu ajada ja kohvi juua. Oma muredest ja rõõmudest, mõtetest ja elust.
Mõnes mõttes oleks nagu tegemist järjega tema Egiptimaa raamatutele, mis juba andsid võimaluse tutvuda nende sealse igapäevase elu ja Nele perega. Seega ei seganud ka see, et antud raamatus ei olnud pikemat tutvustust ega ülevaadet. Ta lihtsalt kirjutas - endast ja oma lähedastest, nii nagu kirjutaks tuttavale, heale sõbrale. Ja ühtäkki tabasid ennast lugedes kaasa elamast, kaasa mõtlemast, mõistmast asju, mis enne kaugemad ja segased tundusid. 
Raamatus oli palju isiklikku - perest, soovidest, ootustest ja samas oli ka üldisemalt mõtteid islamist. Ja kuigi ma kujutan omale ette, et ma tean islamist (tegelikult ka budismist, sest huvi erinevate religioonide vastu on mul olnud kooliajast saadik) rohkem kui keskmine eestlane, on siiski asju, mida ma ei mõista ja mille otstarbekuses on mind raske veenda (ramadaan). Ja kuigi Nele abiga on mu pilt islamist viimase aasta jooksul kõvasti avardunud, on siiski olnud asju, mida ma pole mingil põhjusel pidanud sobivaks otse küsida. Ja isegi mõnele sellisele küsimusele sain raamatust tegelikult vastuse :)
Kokku oli põimitud kaks raamatut, kaks elu, üks inimene - naine ja moslem.

Nicholas Sparks -  A Bend in the Road

Nicholas Sparks - The Rescue

Rawi Hage - De Niro mäng
Raamat kahe lapsepõlvesõbra saatusest ja elu keerdkäikudest sõjaaegses Beirutis.

Juune Holvandus - Arabesk, vesipiip ja umma
Üsna eklektiline kogumik erinevatest lugudest Araabiamaadest. Ühest küljest nagu meelelahutuslik (lõbusad lood turult), teisest reisijuht (mida tohib, mida ei tohi, erinevad nõuanded), kolmandast teatmik (lõpus olevad peatükid lähiajaloost). Aga kokku tervikut ei moodusta.
 
Deborah Moggach - Parim hotell terves Indias
Ma ütlen seda väga harva, aga film on parem. Lisaks polnud raamatu tõlge ja toimetamine suurem asi.
 
Kajsa Ingermarsson - Väikesed kollased sidrunid

Marje Aksli - Minu Moldova
Raamat, mille igalt leheküljelt on tunda, kuidas autorile see maa ei meeldi, ei tekita ka lugedes mingit positiivset emotsiooni. Lisaks tundus enamus peatükke kuidagi poolikud olevat. Lühikesed. Ei jõudnud veel teemaga alustadagi, kui juba oli peatükk läbi ja algas uus. Lõpupoole oli ebaproportsionaalselt suur osa pühendatud poliitilisele situatsioonile, samas kui oleks pigem võinud kirjutada asjadest, millest ajalehed nagunii ei kirjuta. Minu Kasahstan oli ju kirjutatud väga sarnasest riigist, ent vaatamata samuti lokkavale korruptsioonile, vaesusele ja muudele probleemidele, suutis autor siiski luua ilusa kuvandi riigist.

pühapäev, 29. juuli 2012

Peedi-keefirisupp


Mis võiks kuumal suvepäeval lõunaks lihtsam olla kui külm peedi-keefirisupp?

Vaja läheb:
2  keedetud peeti
2 hapukurki
5-6 redist
2 värsket kurki
1 tl kappareid (soovi korral)
5-6 keedetud vutimuna
2 küüslauguküünt
tilli, sibulat, murulauku
soola
pipart
2 spl sidrunimahla
1 l keefiri


Haki peedid, kurgid, redised ja maitseroheline. Purusta küüslauk. Sega kõik koostisained (peale munade) kokku ning pane supp ca pooleks tunniks külmkappi maitsestuma. Serveeri sektoriteks lõigatud vutimunadega.

laupäev, 28. juuli 2012

Vürtsikad köögiviljad






Käes on kohaliku toidu aeg. Lisaks magusale valmivad Eestimaa aedades vaikselt ka köögiviljad - porgandid, aedoad, herned, lillkapsas, varajane kartul... Viimati Tartust tulles oli mul kaasas ka kotitäis porgandit ning teine aeduba :) Väheste vürtside lisamisega saab neist mõnusa aasiapärase lõunasöögi.

Vaja läheb:
värskeid porgandeid
aedube
ingverit
küüslauku
sojakastet
sidruni- või laimimahla
agaavisiirupit
kurkumit
värskelt purustatud pipart või tšillikastet
praadimiseks õli

Puhasta, tükelda ja keeda porgandid ja aedoaed. Kuumuta pannil õli ning pruunista selles purustatud küüslauk ja riivitud ingver. Lisa pisut kurkumit. Vala pannile porgandid ja aedoad ning lase neil kergelt pruunistuda. Maitsesta sojakastme, sidruni- või laimimahla, agaavisiirupi ja pipra või tšillikastmega.

Algne idee Margelt :)

teisipäev, 24. juuli 2012

Punasesõstra-beseekook


Suvi kestab ja erinevad sõstrad on välja vahetanud kevadise rabarbri ning magusad maasikad. Punastest sõstardest saab teha imelisi kooke ja magustoite. Muretaignapõhjal olev hapuka sõstratäidise ning koheva ja krõbeda beseekihiga kooki on teha imelihtne ning aega kulub vaid pisut rohkem kui küpsemiseks vaja.


Vaja läheb:
350 grammi muretainast
300 grammi punaseid sõstraid
3 dl suhkrut
pisut kardemoni
6 munavalget 


Suru muretainas 25cm läbimõõduga vormi ja küpseta 180 kraadi juures 10 minutit. Samal ajal vahusta munad suhkruga tugevaks vahuks, lisades suhkrut jaokaupa. Pool munavalgevahust sega ettevaatlikult punaste sõstarde ja kardemoniga. Vala segu koogipõhjale ja jaota ühtlaselt laiali. Tõsta peale ka ülejäänud munavalgevaht.

Küpseta kooki 160 kraadi juures 50-60 minutit. Serveeri jahtunult. 


Retsepti võtsin Maru maitsvast maailmast ning asendasin kaneeli kardemoniga :)

esmaspäev, 23. juuli 2012

Vegan-omlett köögiviljadega






Ka veganid söövad omletti, ainult, et nemad teevad seda kikerhernejahust, mitte munadest :)

Vaja läheb:
meelepäraseid köögivilju (sobivad ka vürtsikad köögiviljad)
2 spl kikerhernejahu
200-300 ml vett
soola
praadimiseks õli

Mikserda kikerhernejahu, vesi ja sool ühtlaseks, jäta vähemalt 10 minutiks seisma.

Pruunista pannil köögiviljad, vala peale omletisegu. Lase keskmisel kuumusel 3-4 minutit küpseda, seejärel lõika sektoriteks ning küpseta omletti ka teiselt poolt. Serveeri kuumalt.

teisipäev, 17. juuli 2012

Läätsekotletid


Araabiamaades on falafelid (oakotletid) üks levinumaid ja maailmas tuntumaid tänavatoite. Neid süüakse nii saia vahelt kui taldrikult salati ja kastmega. Sarnaseid taimseid kotletikesi on võimalik teha erinevatest kaunviljadest, lisades vedelikku ja jahu. Antud kotletid on läätsedest ja kikerhernejahust.

Vaja läheb:
1 kruus punaseid läätsesid
1 suurem porgand
2 küüslauguküünt
2 spl kikerhernejahu
kurkumit
soola
pipart

Keeda läätsed. Riivi porgand ja purusta küüslauk. Jahuta läätsed ning sega porgandi, küüslaugu, kikerhernejahu ja kurkumiga. Maitsesta soola ja pipraga. Vormi kotletid ning prae keskmisel kuumusel kuni kotletid on kuldpruunid

Idee "Toidud ainult taimedest". Algselt retseptis olnud riivsaia vahetasin kikerhernejahu ning sibula kurkumi vastu, mis annab kotlettidele ilusa kollase jume :)

Šokolaadikreem


Isetehtud šokolaadikreem on hea, see ei ole kunagi nii magus nagu poeomad ning üldiselt ei tee ka keegi korraga tervet suurt purgitäit, mille puhul on oht, et lusikaga kallale minnes ei saa enne pidama kui purk tühi :) Lisaks muidugi see, et tead täpselt, mis kreemi sees on ja kui tervislik (või mitte) see on.

Vaja läheb:
2 spl seesamiseemnepastat
1 spl agaavisiirupit
1 spl kakaopulbrit
1 spl lúcuma pulbrit 

Pane kõik ained kaussi ning sega ühtlaseks. Serveeri värske saia või näkileibadega.

Retsepti võtsin Love Raw'st.
 

esmaspäev, 16. juuli 2012

Avokaado-banaanipuding


Siidine avokaado ja kreemjas banaan... Kui need kaks kokku panna, siis tuleb sellest tõeliselt mahe ja sametine puding. Valmib kiirelt ning sobib suurepäraselt suviseks magustoiduks.

Vaja läheb:
2 banaani
1 suur küps avokaado
poole laimi mahl
1 tl agaavisiirupit, soovi korral

Pane kooritud banaanid ja avokaado koos laimimahla ja agaavisiirupiga blenderisse ning püreesta kuni saad ühtlase segu. Tõsta magustoidupokaalidesse ja pane hetkeks veel külmkappi jahtuma. 

Soovi korral võid ühe banaani panna eelnevalt tükeldatuna sügavkülma, sel juhul saad eriti jaheda magustoidu :)

pühapäev, 15. juuli 2012

Tomati-oasupp


See ei ole päris see suvi, kus tahaks pidevalt külmi jooke tarbida ja jäist gazpachot süüa... Ja sellisesse õhtusse nagu täna sobib ideaalselt kiirelt valmiv vürtsikas tomatisupp ubadega.

Vaja läheb:
2 tomatit
1 väike pakk tomatipastat
1 oakonserv või samapalju leotatud ja kergelt läbikeedetud silmube
2 küüslauguküünt
pool sibulat
oliiviõli
pisut värsket basiilikut või koriandrit
poole laimi mahl
maitsestamiseks: soola või kalakastet, tšillit, vürtsköömet, ürte, kurkumit, purustatud musta pipart


Pane tükeldatud tomatid, küüslauk ja sibul blenderisse ning püreesta ühtlaseks. Tõsta pott tulele ning pane tomatipasta ja -püree potti. Lase keema tõusta, seejärel lisa oad. Keeda 3-4 minutit, vajadusel lisa vett. Maitsesta ning lase keeda kuni supp on saavutanud soovitud konsistentsi. Serveerimisel vala peale pisut oliiviõli.

 


neljapäev, 12. juuli 2012

Socca - krõbedad kikerhernepannkoogid


Soccad ehk krõbedad kikerhernejahust praetud pannkoogid on Prantsusmaal, Nizza piirkonnas populaarne tänavasnäkk, mida serveeritakse pabertuutudest. Peale puistatakse soola, pipart või suhkrut. Kikerhernejahust on võimalik teha ka veganitele sobivat, munavaba omletti :)

Vaja läheb:
100 gr kikerhernejahu
1 tl soola
2,5 dl külma vett
oliiviõli
serveerimiseks maitseaineid või värskeid marju

Klopi kikerhernejahu, sool ja külm vesi ühtlaseks kreemjaks tainaks. Lase vähemalt 10 minutit paisuda.
Kuumuta praepann hästi tuliseks, pintselda kergelt õliga. Klopi tainas uuesti läbi. Tõsta umbes 5-6 sl tainast pannile, nii et see oleks õhukeselt kaetud. Prae tugeval tulel 2-3 minutit, kuni pannkook pealt mullitama hakkab ja on keskelt just hüübinud. Tõsta taldrikule, maitsesta kas omale sobivalt soola ja pipra või suhkruga või serveeri värskete marjadega. Voldi enne söömist neljaks ning serveeri kohe kuumalt.

Retsept on nami-namist.


pühapäev, 8. juuli 2012

Pühapäeva pannkoogihommik


Pühapäevahommikutesse kuuluvad pannkoogid, eksole? Aga eriti mõnus on kui on tegemist päikeselise pühapäevahommikuga suvilas, eelmisest päevast ülejäänud jaanalinnumunapoolega (millest saab väga palju pannkoogitainast), grilli ja pannkoogipanniga otse järvekaldal ja värskete oma-peenra-maasikatega äsja pannilt tulnud krõbedate pannkookide juurde :)
 

Koorene maasikajäätis


Suvi jätkub ja neil vähestel soojadel päevadel, mis see aasta olnud on, tahaks midagi kerget ja külma. Kui eelmine jäätis oli 100% puuviljadest ja marjadest, siis selles variandis on ka koor.


Vaja läheb:
külmutatud maasikaid
värskeid maasikaid
hapukoort või vahukoort 


Võta kõiki komponente omale sobivas koguses, pane blenderisse ja püreesta ühtlaseks. Tõsta serveerimisnõudesse, kaunista maasikatega ning pane veel tunniks-paariks sügavkülma.


laupäev, 7. juuli 2012

Kausikook maasikatega


Kausikoogid on tõeliselt hea mõte, kui tahaks kiirelt midagi lihtsat ja maitsvat lauale panna. Neid saab teha täpselt selliste marjade või puuviljadega, mille järele parajasti isu on või mille hooaeg on ning teha kook just nii kreemine või marjane kui soovi on. Mina küpsetan koogi sisse keeksi ise, seega võtab valmimine pisut kauem aega, aga kui aega parajasti pole, siis tõenäoliselt sobib ka poekeeks.

Vaja läheb:
keeksi
kohupiima
vahukoort
vanillisuhkrut
suhkrut (s00vi korral)
immutamiseks mahla
maasikaid

Viiluta keeks ja laota pool kausi põhja, immuta mahlaga. Vahusta koor ja sega hulka kohupiim, vanillisuhkur ning tavaline suhkur. Kata poolega kohupiimavahust keeksikiht. Laota peale tükeldatud marjad. Kata ülejäänud keeksiviilude, mahla, kohupiimavahu ja maasikatega.

Lase enne serveerimist paar tundi jahedas maitsestuda.

pühapäev, 1. juuli 2012

Rabarbri-pistaatsiatiramisu



Nagu ma korduvalt siin maininud olen, on tiramisu üks minu lemmikmagustoite. Õnneks on seda ka kerge valmistada :) Rabarber lisab tavapärasele tiramisule värskust ja pistaatsia annab omapärase maheda maitse.

Vaja läheb:
175 gr Savoiardi küpsiseid
Immutamiseks:
2,5 dl kanget espresso kohvi
1 dl rabarbrisiirupit
Kreem:
2 suurt munakollast
0,5 dl suhkrut
250 gr mascarponet
1 dl vahukoort
0,5 tl vanillisuhkrut
0,5 dl purustatud pistaatsiapähkleid
Peale:
jahvatatud pistaatsiapähkleid

Vahusta munakollased suhkruga heledaks vahuks. Sega juurde toasoe mascarpone ning vanillisuhkruga vahustatud rõõsk koor. Viimasena lisa pistaatsiad.
Sega immutamiseks mõeldud kuum kohv ja rabarbrisiirup, lase jahtuda.
Kasta pooled küpsised ükshaaval kohvisegusse ning laota üksteise kõrvale. Määri peale pool kreemist. Laota peale ka ülejäänud, eelnevalt kohvisse kastetud küpsised ning kata ülejäänud kreemiga.
Pane tiramisu 4 tunniks kuni üleöö jahedasse.
Enne serveerimist puista peale jahvatatud pistaatsiapähkleid.