reede, 10. märts 2023

Helesinine laguun. Kojulend, Kopli tramm ja muud mõtted









Eile hommikul ajasime ennast siiski päikesetõusuks üles ja kõndisime poole seitsme ajal randa. Idas oli pilv, täpselt selle koha peal, kus päike tõuseb. Pilve ja horisondi vahel oli siiski riba selget taevast, nii, et päikese ja tõusu nägime ära. Jooksmise asemel läksime sööma ning peale seda õnnestus lõpuks ka hiline check-out ära broneerida.

Enne lõunasööki jõudsime siiski ka kiirelt jooksmas ära käia ning peale seda veel korra meres. Elu on Kariibi meri.

Sõime, pakkisime ning läksime vastuvõttu, et väljaregistreerimine ära vormistada. Saime mingi pisikese paberi, kus lahkumise kuupäev kirjas ja jäime paber näpus taksot ootama. Kümme kohalikku kellapoissi vahtis ringi ja ajas meiega juttu. Takso sõitis ette, panin selle paberi siis lõpuks käekotti ning hakkasime taksosse istuma. Selle peale lendas kolm kellapoissi meile korraga peale, et neil on väljaregistreerimise paberit vaja…


Lennujaamas sai valida erinevate USA kiirtoidukettide vahel, nagu näiteks Wendy’s ja Taco Bell. Ühtlasi lendasin esimest korda lennukiga, mis tegi vahemaandumise. Peatus mahaminemiseks ja pealetulemiseks, umbes nagu Kopli trammil. Startisime tunnise hilinemisega kell kaheksa õhtul Punta Canast ning ca pool tundi hiljem maandusime Santo Domingo lennujaamas (mis pigem asub siiski Boca Chicas, olles meie hotellist umbes tunnise jalutuskäigu kaugusel). Osa reisijaid läks maha, koristustiim lendas peale, voltisid tekid uuesti kokku, panid kõrvaklapid kilekottidesse ja koristasid muu prahi ära. Miks keegi pidas vajalikuks ennast pooletunnisel lennul teki sisse mässida ja filmi hakata vaatama, jääbki mulle arusaamatuks. Uued reisijad tulid peale ning peale 1h45m peatust lendasime edasi. Lend Santo Domingost Pariisi pidi kestma 9h, aga piloot andis teada, et kuna on soodne taganttuul, siis ta jõuab kohale umbes seitsme tunniga ning vaatamata tund aega hilinenud väljalennule jõuame kohale varem kui planeeritud.

Õhtusöögiks võetud raviooli oli lipsupasta juustu-spinatikastmes ning nagu ka esimesel lennul, Air France ei pakkunud kordagi terve pika lennu jooksul vett. Tavapäraselt käivad lennusaatjad umbes korra tunnis või paar tunni järel veepudelitega läbi salongi ning pakuvad soovijatele juua, aga mingil põhjusel Air France seda ei tee. Filmivalik oli taas niru, aga samas on 7h nii lühike suts ka, et natuke raamatulugemist, veidi tukkumist, paar telefonimängu ja juba kohal.

Pariisis unustasin ära, et panin lennukis kaks jogurtit seljakotti ning turvakontrollis tõmmati mu seljakott täiendavasse kontrolli. Esimese asjana hakkas turvapiff moraali lugema nagu koolilapsele, et tema kolleeg ju küsis, et kas vedelikke on ja miks ma need kotti jätsin. Ma läksin selle ligi minutilise tiraadi peale juba täiesti närvi, sest lisaks muule suuremas osas lennujaamadest ei peeta jogurtit vedelikuks ja sellega saab ilusti läbi. Igal juhul pakkis ta mu koti täiesti lahti ja võttis ära pehme šerbeti, sest see polevat lubatud. Jogurtid, mis olid oluliselt vedelamad, jäid alles. Kuna ta oli kõik asjad lahti kiskunud, siis kulutasin rahulikult üle kümne minuti seal oma koti pakkimiseks. Ta küll soovitas mul kasutada teist lauda pakkimiseks, aga mul oli oluliselt mugavam seda sealsamas teha :)

Helsinki ja Tallinna lennud möödusid elamustevaeselt. Välja arvatud see, et Helsinkis kõndisime Tallinna lennu väravasse (kontrollisime veel värava juures olevalt ekraanilt, et olime õiges kohas) ning kui üle tunni aja hiljem see lennujaama tiib täiesti inimtühi oli, selgus, et vahepeal oli väravat muudetud ning kõndisime tagasi umbes samasse kohta, kus me enne olime just Pariisi lennukilt maha tulnud.

Helsinki lennujaamaga seoses tahtsin rääkida ka Dominikaani piimatoodetest ja kallima otsa resortidest. Mingil hetkel avastasin, et minu organism laseb kohaliku köögi oluliselt kiiremini läbi seedetrakti kui Scotti oma. Kuna me üldjuhul sõime sarnaseid asju, siis ainus erinevus sai olla kas kohv või piimatooted. Helsinkis selgus, et piimatooted. Sõin need kaks jogurtit ära ning 10 minutit hiljem oli juba vaja tualetti otsida. “Probleemid” algasid tegelikult alles viimases resortis, mis tavapäraselt on meil selline kallima otsa oma, kõik hinnas, et viimased päevad enne äralendu täielik puhkus oleks, kus ei peaks söögikohti otsima ega kahtlema, kas majutusasutuse dushist ikka vett tuleb. Eelneva pooleteise nädala jooksul olime söönud kõiksugu tänavatoitu ning einestanud kohalikes söögikohtades, aga seedimisega tekkisid probleemid alles kõige kallimas hotellis. Sama muster oli ka Mauritiusel, kus mul suhteliselt terve päeva vahetult enne äralendu kõht valutas. Võta siis kinni :)

Ühtlasi kadus viimases resortis puuviljadel, eriti ananassil maitse ära. Scott, kes üldiselt sööb puuvilja pigem vähe (eriti võrreldes minuga, kes võiks puhtalt puuviljast eladagi), pani enne resorti jõudmist alati pooled ananassid meie puuviljataldrikult nahka ning kurtis, et neid nii vähe on. Isegi papaia tundus mulle enam-vähem ok, kuigi minu meelest on tegemist kõige maitsetuma puuviljaga üleüldse. Ainus, mis resortis enamasti hea oli, oli arbuus. Ilmselt soetatakse seal puuviljad suurtööstustelt mitte väiketootjatelt.

Scott oli viimastel päevadel äärmiselt häiritud, et ma Boca Chica postitustes ei maininud, et üks kohalik teda neegriks kutsus. Olime omale just portsu empanadasid soetanud ning kõndisime nendega kohaliku kaubamaja eest mööda kui seal ees istuv kodutu (?) noormees meilt raha tahtis. Me ei tahtnud anda ning saime selle peale teada, et oleme neegrid.

Kokkuvõtvalt ma ütleks Dominikaani Vabariigi kohta, et rannad on ilusad, vesi sinine ja sõltuvalt rannast ka läbipaistev. Tänavatoit on hea - eriti kana, empanadad ja arepad. Liha armastatakse üle küpsetada. Ja mitte lihtsalt üle küpsetada vaid ka juba niigi üleküpsetatud liha küpsetatakse veelkord üle ja lauale jõuab saepurulaadne toode. Maitseainetega on kehvasti, suurt midagi ei kasutata, isegi sool tundub defka olevat. Mis valmistas meile totaalse üllatuse, sest eeldasime, et Kariibi mere köök on pigem tulvil maitsetest. Parimate maitseelamustena just maitserohkuse tõttu nimetaksime cevichet, salsat ning mingit rohelist kastet (viimane on Scotti lisatud, sest mina ei proovinud). Kõik magus on ehitatud suhkrule - esimese koostisosana ilmselt läheb kaussi suhkur, seejärel lisatakse nisujahu ning alles siis veel nipet-näpet. Isegi cappucino piim oli magus. Hinnatase on pigem kõrge - majutuse hinnad on USA keskmised, aga kvaliteet rohkem Kagu-Aasia seljakotiseisija tase. Oma Boca Chica hotelli eest maksime 150 EUR / öö, selle eest saime suure spartalikult minimalistliku toa, kus seifi uks ei käinud kinni, mööbel lagunes liigniiskuse tõttu, dušš hallitas ja roostetas, kraanikausil oli kraani asemel kruvi, valgest halliks muutunud käterättide õmblused hargnesid ning basseiniümbrust koristati siis kui meelde tuli. Pigem meenus see neile harvem. Ilm oli kõik kaks nädalat super - päeval oli soe, keskpäeval oli kuum (ainus koht, kus veidi palav tundus, oli keskpäev Saona saarel), õhtuti läks natuke jahedamaks. Kohalike hispaania keelest oli keeruline aru saada, lisaks tulistasid nad nagu aeg saaks rääkimiseks kohe otsa. Mu hispaania keel on selline algaja pluss tase ja ma olen võimeline enamuse oma küsimusi suhteliselt arusaadavalt vormistama. Samas on siiski täiesti selge, et ma pikki diskussioone päevapoliitistel teemadel ei arenda, aga nende vastustest oleks võinud arvata, et nad pidasid mind sünnist saati kohalikuks, kellega rääkida nagu omasugusega. Inglise keel on pigem vähelevinud. Uber, mis muudes riikides toimib kui taksotellimise platvorm, on Dominikaani Vabariigis pigem läbirääkimiste alustamise keskkond. Peale tellimuse esitamist oli üldjuhul kolm varianti - takso tuli, võttis su peale ning viis soovitud kohta (esines harvemini), taksojuht saatis läbi äpi omapoolse hinnapakkumise või taksojuht tuli kohale ja teatas, et selle raha eest ei sõida ta kuhugi ning soovis kahekordset summat sulas. Mõningate eranditega olid kohalikud siiski pigem sõbralikud. Eriti Boca Chicas, kus lahkelt pakuti nii kanepit, naisi kui kokaiini.

kolmapäev, 8. märts 2023

Helesinine laguun. Head naistepäeva!













Hommikul ärkasime äratuskella peale, et päikesetõusu minna vaatama. Kuna taevas tundus kergel pilves, siis keerasime külge ja magasime edasi. Hommikusöögilauas ei olnud peekonit, mis osutus totaalseks pettumuseks. Aga mitte nii suureks, kui kaneeliruulipraesaiade puudumine. Ma olin kindel, et eilse õhtusöögi ülejäägid on täna hommikul saadaval.

Läksime vastuvõttu, et homse hilise lahkumise kohta küsida. Selgus, et seda saab alles lahkumise päeval tellida. Ehk siis kell 10 hommikul ole valmis kahe tunni pärast lahkuma, aga samas võib juhtuda ka, et sul veab ja saad näiteks kella kolmeni hotellis vedeleda. Meil on lend kell 19, seega kell 12 päris välja minna ei tahaks.

Käisime jalutamas ja ujumas. Sõime lõunat, mis on endiselt äärmiselt mittemuljetavaldav. Välja arvatud see, et letis olid nimetatud praetud kaneelirullid. Õnnelikud päevad.

Õhtusöök, nagu lojaalne lugeja teab, oli meil Mehhiko restoranis ning ootasime seda vaheldust buffeele juba suhteliselt suure põnevusega. Scotti asteekide supp polnud päris see, mis ta ootas, minu neli ampsu cevichet oli väga hea. Pearoaks võttis Scott kanamole, mina tacod. Oma moles oli ta veel rohkem pettunud kui supis, minu tacod olid samas väga head. Magusaks võtsime mõlemad churrod, sest neid saab harva ja tegemist on ülihea magustoiduga. Arva ära. Lauda jõudsid küpsised, millel oli churrodega sama palju pistmist kui Dominikaani Vabariigil Lõuna-Ameerikaga. Läksime buffeesse ja sõime seal paar portsu magustoitu peale.

teisipäev, 7. märts 2023

Helesinine laguun. Laat







Täna hommikul oli valikus ka peekon! Muus osas tavaline - pannkoogid, kuum šoks, omlett, puuviljad.

Umbes lõunast hakati resorti territooriumile nodilaudu üles panema - ehted, suveniirid, riided, maalid. Ja kõik need lauad paigutati nii osavalt sõlmpunktidesse, et ilma lettidest möödumata polnud võimalik minna ei randa, ei basseini äärde ega ka sööma. Ja iga kord kui neist mööda läksid, siis nad jahvatasid veel rohkem kui LHV ja Elisa müügipoisid Kristiine keskuses.

Õhtusöögil selgus, et tänane teema on Hispaania köök. Valikus oli pintxosid, suur jamon, kust lõigati värskeid viile, mitut sorti gazpachot (kuigi vaid üks neist meenutas kergelt gazpachot) ja minu uued absoluutsed lemmikud - munas praetud kaneelirullid, mis olid suhkru-kaneelisegust ka läbi käinud. Ülimegahead!

esmaspäev, 6. märts 2023

Helesinine laguun. Kuum šokolaad










 Ärkasime ca päikesetõusu ajal ja otsustasime kiire jooksuringi teha. Testisime randa - seal polnud piisavalt tugevat pinda, seega tänav. Selgus, et siin on kõnnitee täiesti olemas ja jooksime kuni Katmandu seikluspargini ja tagasi. Hommiku- ja õhtusöögid on siin täitsa mõnusad, lõuna jätab veidi soovida. Igal juhul kui ma 5 kilo raskemana tagasi ei tule, siis on miskit valesti.

Ühtlasi leidis Scott omale uue lemmiku - kuuma šokolaadi. Paks, kreemjas, rohke kaneeliga ning serveeritakse hommikusöögi juurde. Kui lubataks, veaks Scott ilmselt termiidiga meie rõdule.

Käisime ujumas, vedelesime niisama, lugesime raamatut ja sõime.

Õhtuks, nagu juba mainitud, õnnestus meil saada laud grillrestosse. Käisime enne veel rannas täiskuud vaatamas ning suundusime seejärel sööma. Kasutasime juhust ning tellisime pooltoore veisefilee ning meie üllatuseks jõudiski lauda kaunilt punakasroosa filee. Ma olin küll kindel, et nende ettekujutus pooltoorest on halliks küpsetatud tallanahk, aga võta näpust.

pühapäev, 5. märts 2023

Helesinine laguun. Mis kell see buss väljub? - Siis kui kõik kohad täis on.

 






Ülimõnus oli magada konditsioneeriga toas, kus lisaks on külmkapp täis head ja paremat ning kogu see kraam juba hinnas.


Antud hotelli peab Giovanni ja Itaaliat oli tunda juba esimeses kohvisõõmus. Lauda hakkasid laekuma puuviljatäidisega pontšikud, empanadad, omlett, muffinid, suur puuviljataldrik ja lisaks sai ise juurde võtta jogurteid, saia, moosi jmt. Superlux.

Hotelli autojuht viskas meid bussijaamas, kus hetkega lendas peale kohalik, kes hakkas meiega hispaania kiirkeeles suhtlema. Saime tema jutust aru, et järgmine buss Bavarosse läheb kell 13:20 (sel hetkel oli kell 11) ning et võime oma kotid bussi alla hoidu panna. Ma olin täielikus segaduses, et miks ma peaks oma koti 2,5h enne bussi väljumist juba bussi panema kui lõpuks aitas üks kohalik välja ning ütles, et järgmine ekspress läheb küll alles kell 13:20, aga hetkel peatuses olev buss väljub lähiajal ning sõidab ka meile soovitud suunda. Istusime siis guaguasse ning kohe kui kõik kohad olid hõivatud, pani juht bussile hääled sisse ning alustasime reisi "Tunne Dominikaani Vabariiki". Ca tunni aja pärast olime linnas, kus tuli teisele bussile ümber istuda ning veel tunnike hiljem astusime bussist välja täpselt oma broneeritud hotelli ees. Tundus nagu lotovõit, sest ekspressbuss oleks meid maha pannud kiirtee ääres, kust oleks olnud kas takso või ca pool tundi kand ja varvas.

Vastuvõtus üritati meile maha müüa Premium-majutust, kus oma voodist pidime nägema ookeani ja värki. Lubasime mõelda. Jalutasime ookeanivaatega majadeni, mis olid ümbritsetud diskodest, pallimängudest ja basseinilärmist ning leidsime, et meie odavam, aga resorti vaiksemas nurgas asuv tuba on vägagi ok.

Sõime lõunat, jalutasime ringi, käisime ujumas, sõime õhtust. Panime homseks grillrestosse ja kolmapäevaks Mehhiko restosse laua kinni.

Siin resortis lähevad ca kell 7 õhtul kõikidel rõdudel tuled põlema ning põlevad ca kella kuueni hommikul. Majutujatel ei ole ligipääsu lülitile, millega akna taga olev prože ära kustutada. Keerasime enda omal pirni välja.

laupäev, 4. märts 2023

Helesinine laguun. Grillitud ei tähenda ju, et see grillitud peaks olema







Hommikuks, üllatus-üllatus, on taas munad (seekord praevorstiviiludega), puuvili ning seesama jõuludest pärit sai. Otsustame ka täna mitte kuhugi kaugemale minna ning jääme oma paadikuuri ette raamatut lugema ja laineid vaatama. Siiani kõige kõrgemad lained, ilmselgelt oleme hea päeva valinud saarelt lahkumiseks.

Paradiisirestos tellime taas riisi (seekord on punane riis sealihatükkidega) ja makaronisalatit. Lauale jõuavad taldrikud, kus on juba mainitud riis, salat ning banaan. Sest "see taldrik tundus nii tühi, kuna te liha ei tahtnud". Scotti meelest pole makaronisalatit piisavalt ning küsime juurde. Selgus, et oleme ses osas puhta töö teinud ning salat on otsas. Lubasid küll, et õhtuks teevad uue...

Pakime asjad ja kõnnime "sadamasse". Paat pidi 14:30 väljuma, aga 14:40 pikutas kapten veel täies rahus oma paadis. Umbes kolmveerandiks saab siiski last peale ning ca 45 minutit hiljem maabume Bayahibes. Paar minutit enne randumist ilmub mu ette tagurpidi nokamüts ning selle taga paistab paadimehe naeratav ja ootusärev nägu. Mõned reisisellid siiski ka miskit sinna poetavad. Sõidame bussiga La Romanasse ning jõuame kella viieks oma hotelli. Dush pole veel kunagi nii mõnus tundunud.

Käime pesus ning kõnnime randa, et päikeseloojangut vaadata ja midagi süüa.

Tellime inglisekeelsest menüüst küüslaugukrevetid friikatega ja grillitud kaheksajala jahubanaanikrõpsudega. Lauale tuleb taldrik krevettidega, friikad,
kaks taldrikut avokaaditükkidega ja punases kastmes kaheksajalg jahubanaaniga. Üritame selgeks teha, et see kaheksajalg pole kuskilt grillitud, aga kinnitatakse, et on. Lõpuks taipan küsida, et kas ikka kindlalt on "a la plancha". Selgub, et see ei pidanudki kunagi grillitud olema, sest menüü koostajal polnud õrna aimugi, et grilled ei tähenda mitte tomatikastet vaid grillitud. Arvele on lisatud ka "avokaadosalat".
- Aga me ei tellinud seda ju?
- Aga te sõite selle ära.
- Sest me arvasime, et see käib prae juurde.
- See on ju ainult 100 peesot (ca 1,4 EUR).
Ma ei oska talle hispaania keeles öelda, et ma tellisin ka grillitud kaheksajala 700 peeso eest, mida ma ei saanud... Igal juhul selle avokaadosalati eest me ei maksa.

reede, 3. märts 2023

Helesinine laguun. Reede öösel me ei maga










Kuna meie paadikuuri dushist endiselt vett ainult niriseb ning seegi nire on külm, siis tänaseks oleme juba kolmandat päeva pesemata. Keha on kaetud Kariibi mere soolaga ning ilmselt pole kohta, kust ei leiaks liiva. Samas hakkab see situatsioon kergelt tüütama, seega kaalume läbi võimalikud alternatiivid. Käiku läheb plaan B ning anname oma paadikuuriomanikule teada, et lahkume tema residentsist päev varem kui plaanitud. Panen meile kinni hotellitoa La Romanas, kuhu oleksime nagunii pidanud minema, et Punta Cana bussi peale saada. Teeme enne veel põhjaliku eeltöö, et dush olemas oleks ja uuesti sama reha otsa ei astuks.

Täna hommikul üritati vahelduse mõttes munapudru asemel tavalisi praemune pakkuda, aga Scott, kes ei söö eraldiseisvaid munavalgeid ja -kollaseid, palus need siiski läbi kloppida.

Peale hommikusööki jõudsid saarele veel neli eestlast (olime nendega üleeile hommikul Bayahibe kohvikus kokku saanud) ning arvestades, et kogu saar kokku antud hetkel majutab umbes 40 turisti, siis eestlaste protsent on märkimisväärselt kõrge.

Kaalume variante minna erinevatesse randadesse, aga jääme lõpuks lihtsalt võrkkiikedesse raamatuid lugema.

Naabrid teevad kempsus suitsu ning kuna seinad on siin paberõhukesed ning seina ja lae vahel haigutab paiguti tühjus, siis meie vannituba haiseb nagu Zavood oma hiilgeaegadel.

Lõunaks võtsime paar kuivanud empanadat ning õhtust läksime taas Paradiisirestosse sööma. Kas ma mainisin, et menüüd seal putkas pole ning kui tahad teada, mida nad pakuvad, siis tuleb paluda neil menüü hästi aeglaselt ette lugeda? Umbes poolest, mis nad räägivad, saame aru ning teine pool saab alati üllatus olema. Nagu ütles juba Forrest Gump kunagi - Paradiisiresto on nagu trühvlikarp, kunagi ei tea, mis maitse saad. Seekord siis saime pruuni riisi, mis oli tehtud vorstitükkidega, makaronisalatit, tomatit-kurki, mina kala ja Scott kana. Kuigi tõe huvides olgu öeldud, et "kana" ei käinud tellimust esitades mitte kordagi läbi. Makaronisalatist sai Scotti uue lemmik ning palusime seda lausa lisaks.

Reede õhtu puhul mängis ühes putkas muss ning kaks kohalikku tagusid selle saatel dominot.