teisipäev, 30. detsember 2008

Lihtne sinine


Tallinn,
30.12.2008

Kalamaja jõulupidu


Mul läks keset ööd kõht tühjaks, kui Kika eileõhtused pildid saatis. Oli siis vaja sellest praetaldrikust ka saata, ahhh? :)

Riina ja Lorenzo ja Leandro, grazie ;)

Tallinn,
28.12.2008

esmaspäev, 29. detsember 2008

Roosa ja sinine



Roosa ja mustaga käevõru on tehtud eelmise roosa komplekti juurde, sinine käekee kinkimiseks :)

Tallinn,
29.12.2008

reede, 26. detsember 2008

Raamatuaasta 2008

2008 loetud raamatud:

Anna Gavalda "Koos, see on kõik" 8/10 *
Anna-Maria Penu "Minu Hispaania" 2/10
Anne-Catherine Vestly "Vanaema ja kaheksa last metsas" 9/10 *
Anton-Hansen Tammsaare "Tõde ja õigus I-V" 10/10 *
Arundhati Roy "Väikeste asjade jumal" 6/10
Carlos Ruiz Zafon "Tuule vari" 10/10
Donya al-Nahi, Eugene Costello "Lapsi ei võta minult keegi" 3/10
Elizabeth Gilbert "Söö, palveta, armasta" 10/10
Erle Stanley Gardner "Eksinud lambukese juhtum" 9/10
Erle Stanley Gardner "Kasutütre saladuse juhtum" 7/10 *
Erle Stanley Gardner "Katkutud kaanetüdruku juhtum" 8/10
Erle Stanley Gardner "Kauni kerjaja juhtum" 8/10
Erle Stanley Gardner "Kolme targa ahvi juhtum" 10/10
Erle Stanley Gardner "Majahoidja kassi juhtum" 9/10
Erle Stanley Gardner "Ohtliku leskproua juhtum" 9/10
Erle Stanley Gardner "Pahura pärijanna juhtum"
Erle Stanley Gardner "Poevarga kinga juhtum" 9/10
Erle Stanley Gardner "Üksildase pärijanna juhtum"
Esteban Martin, Andreu Carranza "Gaudi võti" 6/10 *
Frances Mayes "Toscaana päikese all" 10/10
Hameeda Lakho, Magda van der Rijst "Nähtamatud trellid" 6/10
John Grisham "Playing for pizza" 7/10
Khaled Hosseini "A thousand splendid suns" 10/10 *
Kiran Desai "Kaotuse pärand" 10/10 *
Latifa "Röövitud nägu" 7/10
Liis Kängsepp "Minu Argentina" 4/10
Marlena de Blasi "Palazzo perenaine. Kodu leidmine Umbrias" 9/10 *
Marlena de Blasi "Tuhat päeva Toskaanas" 10/10 *
Marlena de Blasi "Tuhat päeva Veneetsias" 8/10 *
Marsha Mehran "Granaatõunasupp" 9/10 *
Mende Nazer, Damien Lewis "Orjatar" 6/10
Niccolo Ammaniti "Ma ei karda" 10/10 *
Patricia McCormick "Sold" 10/10 *
Peter Matthiessen "Lumeleopard" 10/10 *
Roy Strider "Himaalaja jutud" 10/10 *
Stephanie Meyer "Breaking Dawn" 4/10 *
Stephanie Meyer "Eclipse" 6/10 *
Stephanie Meyer "New Moon" 6/10 *
Stephanie Meyer "Videvik" 8/10 *
Trudi Canavan "Võlurite Gild" 9/10
Wensley Clarkson "Orjatarid" 6/10
William Sutcliff "Are you experienced?" 10/10 *
William Sutcliffe "New Boy" 2/10 *
William Sutcliffe "Whatever makes you happy" 8/10 *

* raamatud on mul endal olemas ja laenan hea meelega, kui keegi tahab lugeda :)

Hetkel pooleliolevad raamatud:

Frances Mayes "Aasta maailmas" (üksikud peatükid külastatud linnade kohta on loetud, ülejäänud on ootel)
Ian McEwan "Lepitus" (kuna raamatu ainetel tehtud film mulle ei meeldinud, lootsin, et raamat on parem; eelmisel talvel Barcelonasse minnes lugesin pool läbi ja teise pooleni, mis mulle ka filmis ei meeldinud, pole jõudnud)
John Grisham "Süütu" (üks Grishami kummalisemaid raamatuid; tõsielul põhinev rohke faktiinfoga, kuid samas kirjakeelelt mitte nii nauditav kui tema teised teosed, samuti puudub põnevusmoment)
Julian Barnes "Staring at the sun" (lihtsalt pooleli, keeleliselt millegipärast natuke raske)
Paul Richardson "Hiline õhtusöök Hispaanias" (autor kirjutab suurepäraselt Hispaania köögist ja mitte millestki muust, kuid väga pikalt järjest ei suuda lugeda)
Samrat Upadhyay "Arresting god in Kathmandu" (arvasin, et tegemist on romaaniga, aga kätte saades selgus, et lühijutukogu ja hetkel pole esimesest jutust kaugemale jõudnud)
Neil Gaiman "Ameerika jumalad" (sest just alustasin)

neljapäev, 25. detsember 2008

Momod

See sissekanne on rohkem mulle endale meeldetuletuseks.

Himaalaja jutte lugedes meenus mulle, et ma tahtsin proovida ka ise Nepalis söödud momosid teha ja kui ma siis raamatust veel lugesin, kuidas neid supileeme kohal aurutatakse, kasvas isu veelgi :) Mitte, et mul siin supileent võtta oleks.

Otsisin ka retsepti välja ja proovin varsti järele. Mis seal ikka keerulist, pastat ma ju teen ise ;)

Telekasõltlane



Viimasel ajal olen avastanud oma kassi täiesti süvenenult loomasaateid ja loomadega animatsioone vaatamas. Ükspäev elas kaasa BBC Prime pealt tulnud makaagisaatele ja täna dalmaatsia koertele, aga vaatab ka Disney multikaid (nagu piltidelt näha) ning aeg-ajalt üritab tegelastega kontakti astuda. Uut Whiskasi reklaami nähes, kus hall kiisu jääpurikaid uurib, küttis diivani pealt hetkega teleka ette :) Mingil arusaamatul põhjusel vaatas paar päeva tagasi ka tundmatut Hollywoodi B-kategooria ajaviitefilmi.

Tallinn,
24.12.2008

Om mani padme hum maailma katusel

Juba mitmendat päeva olen kadunud Himaalaja juttudesse.

Suurepärane, mõnusa sarkasmiga kirjutatud raamat inimõiguste aktivisti, Vennaskonna kitarristi Roy Strideri rännakutest Indias, Nepalis, Tiibetis, Bhutanis - otsimas lootust. Kohati põnevust (põgenemine Lhasast / Tiibetist), kohati äratundmisrõõmu (Kathmandu, Pokhara, tumeroosa päikeseloojang Pokharas ja loojanguvärvides mäetipud) ja suurel hulgal ajalugu ning taustinformatsiooni (nii poliitilistel kui religioossetel teemadel) pakkuv raamat oli tore kaaslane jõuluajal :) Raamatu, muuseas, soetasin ning hakkasin lugema jõululaupäeval ning ka raamatu esimese osa nimi on "Jõulud Kathmandus" :)

Raamatus segunevad reisimuljed, poliitika, loodusvaated, vabaduseiha, religioon, ajalugu ja igapäevaprobleemid. "Käegakatsutavaks" teeb rännaku autori läbiv probleem siinse päevalehe hilinenud honoraridega, mis tekitavad tal aeg-ajalt raskusi nii öömaja kui toidu eest tasumisel. Just sellised väikesed vahemärkused annavad lootust, et selline rändav eluviis ei ole vaid rikaste privileeg. Kui vahepeal tunduski kõik toimuv minu jaoks liiga kauge ja kättesaamatu, siis tuttavad bussisõidukirjeldused, toidud, inimesed tõid autori jälle "käeulatusse" :) Ka ei häirinud mind kohatine kõnekeele kasutamine, mida ma varasemalt raamatute puhul kritiseerinud olen. Kuna muus osas oli kirjakeel oma konkreetsuses, sarkasmis ja lihtsuses vägagi nauditav, siis aeg-ajalt esinev släng ei häirinud.

Raamatus viidatud "Dreaming Lhasa" link on DVD Pacificust välja otsitud. Järgmine reis võiks toimuda Sikkimisse. Ja loomulikult meeldib mulle raamatu kujundus, nii kaas kui ka pildid sees :)

Üleüldse oleks see raamat võinud ilmuda juba septembris ;)

kolmapäev, 24. detsember 2008

Himaalaja juttudesse kadunud

Ma ei saa hetkel jätta kiitmata raamatut, millega ma pole isegi poole peale veel jõudnud :) Täna hommikul avastasin, et Roy Striderilt on ilmunud raamat "Himaalaja jutud" ning kuna tema kolumnid on mulle meie päevalehtedes alati meeldinud, siis pikemalt mõtlemata läksin poodi ja ostsin ära. Üldiselt, kuna tegemist on suhteliselt paksu raamatuga, siis võib kindel olla, et vähemalt järgmised päeva-kaks veedan kadununa Himaalaja juttudesse, lihtsalt niivõrd suurepärane ja huvitav raamat on :)

Pühadetervitus!

Tabasalu,
28.01.2007

esmaspäev, 22. detsember 2008

Midagi ilusat ka...



Ilus jah, vähemalt ise olen esimese komplektiga rahul :) Teised on lihtsalt kinkimiseks.

Kõrini on, ma olen JÄLLE haige. Oma süü muidugi, aga ikkagi.

Kuna mõned elanikud ei hoidvat jalgväravat lukus, siis tuli ühistu esimehelt kiri ettepanekutega hakata trahvi tegema ja paigaldada valvekaamerad :D Värisege, värava mittelukustajad :P

Tallinn,
22.12.2008

pühapäev, 21. detsember 2008

Meeleolu?




Kas see ongi jõulumeeleolu? :) Et ma tegin omale täna lauskuldse kee.

Sinise sai Gerli jõuluks ja roosa Jana.

Kuldne saab arvatavasti peale jõulu lahti harutatud :P

Tallinn
21.12.2008

laupäev, 20. detsember 2008

Käsitööstus jätkub



Esimene must komplekt läheb kingituseks :) Teine on tehtud ajaviiteks :P

Tallinn
20.12.2008

kolmapäev, 17. detsember 2008

"Anna-Maria Hispaania"

Üldiselt plaanisin pärast „Minu Argentinat” „Minu”-sarja rohkem mitte lugeda. Ei Hispaania ega Argentina raamat ei avaldanud mulle mitte mingit positiivset muljet. Aga kuna välja on tulnud ka „Minu Alaska” ja põgusal lappamisel raamatupoes tundub see olevat varasematest parema kirjakeelega, siis otsustasin ühe oma juba varem kirjutatud kriitika natuke pikemaks kirjutada ja Epu blogimängust osa võtta.

"Minu Hispaania" on kokku pandud erinevates ajakirjades aja jooksul avaldatud artiklitest ja päevikusissekannetest. Ühe peatüki all märkasin kirja "Kirjutatud raamatu jaoks". Erinevatel eesmärkidel kirjutatud peatükid ei moodustanud raamatus ühtset tervikut, temaatika oli hüplev nagu ka kirjastiil. Kõige paremini loetavad olid ajakirjade jaoks kirjutatud tekstid, kõige rohkem tundus paberiraiskamisena blogisissekannete trükkimine. Kõnekeel, mis sobib ajaveebi, ei sobi kindlasti raamatusse. Blogitekstid assotsieerusid Linnalehes avaldatava Dilaila rubriigiga, mida ma aeg-ajalt olen lugema sattunud ja mille kirjakeel on väga sarnane ("sõbrants saatis kuti pikalt" jne). Ka need on tekstid, mille peale ei peaks paberit raiskama. Ajaveebi(de)s ma loen selliseid jutte enamasti hea meelega, raamatust ootan rohkemat, paremat, teistsugust...

Sisulise poole pealt - valdavalt on kajastatud oma elu-olu, sõprade ja elukaaslase sugulaste tegemisi Valencias. Vähemal määral Alicantes ning paar korda on mainitud ka Bilbaod ja Galiciat. Eredaimalt jäid raamatust meelde ja paelusid tähelepanu paella tänavapidu, keraamikatoodete jagamine ja skvottimine. Samuti see, et keegi läheb Bilbaosse, aga ei jõua seal lähedal asuvasse imeilusasse filmilikku suurepärase köögiga Donostia-San Sebastiáni :) Praegu, mitu kuud pärast raamatu lugemist meenub mulle nende Bilbao reisist eelkõige ettevalmistav osa – piletite ostmine ja hotelli broneerimine. Millegipärast jäi raamatust kumama negatiivne suhtumine hispaanlastesse...

Kui ma ise ei oleks korduvalt kogenud hoopis teistsugust Hispaaniat ja hispaanlasi, siis ma võib-olla oleksin sellest raamatust ka teistsugusel arvamusel :) Seda siiski vaid sisulise poole pealt, vormiliselt jääksin ikka samale seisukohale.

Algaja tootepildistaja



Õppida on veel palju :)

Must kee sai tehtud pühapäeval ostetud mustade kõrvarõngaste juurde, aga tundub mulle millegipärast väga fragile :) Ja kuna näppu sattusid veel mõned mustad helmed, siis tuli kõrvarõngaste juurde tehtud kee juurde veel paar kõrvarõngaid :)))

Pruun kee lihtsalt seetõttu, et sain kätte uue portsu pruune ja meekarva imeilusaid matte helmeid.

Tallinn,
17.12.2008

pühapäev, 14. detsember 2008

Hmmm


Mulle tundub, et sellest on saamas ehteajaveeb. Ah, mis ma ajan, teise sama suure osa võtab oma alla nutt ja hala vabatahtliku töö teemal :) What an exciting life I have :P

Tallinn
13.12.2008

laupäev, 13. detsember 2008

Reedeõhtune no-life


Ilmselgelt ei ole mul mingit elu, kui ma reede õhtul teen kaks paari kõrvarõngaid, ühe kaelakee, ühe käevõru ja ühe mobiiliripatsi :) Vahepeal vaatasin House M.D.-d ka.

Pruuni komplekti inspiratsiooniks oli Monica pikk kollane kaelakee.

Tallinn
12.12.2008

neljapäev, 11. detsember 2008

Lagi on käes?

Erinevad programmid, erinevad vahendajad, erinevad hinnad. Suurem tõenäosus on saada võimalikult soodsalt vabatahtlikuks Ladina-Ameerikasse. Oluliselt kallim on Aasia ja nagu selgus, ka Läti.

Vahendusorganisatsioon Changing Worlds pakub võimalust töötada kolm kuud Lätis, Tukumsis asuvas lastekodus ning kasseerib selle eest £2415, lisaks tuleb maksta söögi eest, mis on hinnanguliselt £120 kuus. Kokku tuleks kolme kuu eest maksta ca 55 000 krooni. Kuna hind sisaldab ka London - Riia - London lennukipileteid, siis on võimalik, et õnnestub hinda ca 5000 krooni alla kaubelda ja Eestist Eurolinesiga kohale sõita.

Ristkultuurilahendus (Cross-cultural Solution) pakub võimalust teha vabatahtlikku tööd mõningates Aafrika ja Ladina-Ameerika riikides, Aasiast Hiinas, Tais ja Indias, Venemaal (Jaroslavlis). Kahenädalane töötamine maksab hooajal $2864 (ca 34 500 krooni), kes tahab kauem töötada, siis muutub hind ka soodsamaks ning näiteks maksimumi, 12-nädalase perioodi eest tuleb välja käia kõigest $6414 (ca 76 968 krooni). Natuke vähem kui 10% on võimalik saada allahindlust kui lähed sinna kellegagi koos.

kolmapäev, 10. detsember 2008

Millega meelitada vabatahtlikku?

Näiteks on organisatsioonidel / asutustel vabatahtlikele selliseid suurepäraseid pakkumisi:

Volunteers receive a free t-shirt.

Volunteering can be combined with a good surf and beach life.

Accommodation (may be only a tent) and food are provided.

Special offer! Teach English in Kolkata. 5 weeks from £695.

Special promotion: 3 months teaching £1200.

Prices start at £2285 and include the following: ... Meet and greet on arrival ...

Affordable Volunteer Abroad Programme in 19 Countries Starts $648.

Täpsustuseks olgu siis öeldud, et neli viimast summat on vabatahtliku kulud (lisaks lennukipiletitele, mis ta samuti ise ostab).

Mõned siiski hoiatavad ka:

If you're afraid of snakes, spiders and scorpions, this place is not for you. Snakes are very poisonous here.

Maybe will be continued...

teisipäev, 9. detsember 2008

Algaja piloot


Boeing 747 roolis :)

Tallinn
09.12.2008

Rohkem punast


Järjekordne käevõru valmis. Nüüd oleks punast kaelakeed ka vaja ;)

Tallinn
09.12.2008

reede, 5. detsember 2008

Kathmandu muinasjutt

Vaatasin lõpuks ära filmi Fairytale of Kathmandu. Ma ei teadnud sellest filmist midagi. Ma polnud kunagi kuulnud Iiri poeedist, kellest see dokumentaal oli. Ma ei saa ka öelda, et filmi jooksul oleks minus tema vastu mingi huvi tekkinud.

Ma vaatasin linna ja mägesid, inimesi ja vaateid. Ma neelasin pilte tuttavatest kohtadest ja vaadetest, situatsioonidest ja poodidest. Üks kaader oli isegi Pashupatinathis filmitud. Olid Thamel ja Durbari väljak, pashminapoed ja naeratavad inimesed :)

neljapäev, 4. detsember 2008

Algaja käsitööline


Endiselt sinisel lainel.

Tallinn
04.12.2008

kolmapäev, 3. detsember 2008

Pole minu filmid

Ma ei saa aru, mis see aasta PÖFFil toimub. Kolm filmi praeguseks ja mitte ükski pole meeldinud. Ja samas räägitakse läbi aegade parimast valikust. Tegelikult oli juba filmilisti läbi käies tunne, et selliseid filme, mida mingil juhul ei saa vaatamata jätta, ei olegi...

Kõik kolm filmi - Pilt, Teel ja Kabuli laps - on üsna paljukajastatud teemadel.

Pilt on Aasia naisest, maalt linna suurt raha teenima tulnud naisest, prostitutsioonist, vägivallast ja soolistest eelarvamustest. Indoneeslanna Sita kolib linna, et teenida raha ning hoolitseda koju jäänud tütre ja haige ema eest. Ta põgeneb oma vägivaldse sutenööri eest ühe vana fotograafi katusekambrisse ning aja jooksul hakkavad nad üksteist mõistma ning tekib teatav kiindumus. Arvestades seda, kui palju on sellisel teemal filme ja raamatuid, peaks film pakkuma uudset lähenemist, midagi sellsit, mida vaataja ei ole varem korduvalt juba näinud. Aga see oli täpselt samasugune nagu kõik teised, jäädes isegi natuke nõrgemaks (arvatavasti seetõttu, et ootused olid kõrgemad).

Teel on film Nicaraguas elavast õest ja vennast, kes otsustavad põgeneda tüdrukut ahistava vanaisa juurest ning otsida Costa Ricasse tööle läinud ema. Minule, kes ma ei oska hinnata hinnata laste vanust, tuli keset filmi üllatusena, et tüdruk on 12 ja poiss ca 8 (arvasin, et nad on 8 ja 6). Ka rasketes oludes kasvanud 12-aastasel tüdrukul peaks rohkem mõistust peas olema kui sellel oli. Igal juhul kulges film nii aeglaselt ja absurdselt (näiteks Nicaragua - Costa Rica piiriületuse paati said nad igasuguste probleemideta), et kui lõpuks see tüdruk suuresti omaenda rumaluse tõttu sutenööri kätte sattus, siis polnud isegi temast kahju. Filmi alguses tundus ta olevat üks nendest väikestest tüdrukutest, kellel on elus väga raske olnud, aga filmi käigus muutus ta järjest negatiivsemaks ja vastumeelsemaks.

Afganistani teemal on endiselt Lohelennutajad minu absoluutne lemmikfilm. Kabuli laps oli tempolt sarnane Pildiga, suurt midagi ei toimunud, aga väga pikki ja aeglaseid plaane ka ei olnud. Tšadorit kandev naisterahvas jätab taksosse oma kuuekuuse poja, kelle avastab alles järgmine klient ning selle aja peale on ema jõudnud juba kaduda... Kahe päeva jooksul ei õnnestu lapse ema kohta midagi teada saada ning alles kolmanda päeva hommikul leitakse prantsuse vabatahtlike abiga, kes pakuvad lapse emale 100$ läbi raadioreklaami, lapse ema üles. Olgu lisatud, et kuulutuse peale tuli kohale veel kolm + üks (sellesama taksojuhi naine, kes lapse leidis) tšadorit kandvat naist. Laps sai tema 16-aastasele emale üle antud, 100$ samuti ning lahtiseks jäigi, kuivõrd see üldse hea mõte oli... Ainus huvipakkuv liin filmis oli taksojuht Khaled, tema naine, nende viis tütart, taksojuhi soov poega saada ning leitud poisike. Naine, kes oli valmis poisi omale võtma, kuid ei julgenud seda oma mehele öelda ning mees, kes ei olnud valmis otsust tegema. Ja 16-aastane ema, kes ilmselgelt ei olnud ka filmi lõpus valmis last kasvatama.